Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Rozpoczęcie I Festiwalu Bałkańskiej Prozy

Macedonia: Rozpoczęcie I Festiwalu Bałkańskiej Prozy

knigi-festival

W dniu dzisiejszym rozpoczął się festiwal poświęcony bałkańskiej prozie, zorganizowany przez wydawnictwo Ikona ze Skopja. Impreza o nazwie „PRO-ZA Bałkan” potrwa 3 dni i weźmie w niej udział wielu znanych na Bałkanach i na świecie prozaików.

Vladislav Bajac z Serbii, Milenko Jergović z Chorwacji, Andrej Blatnik ze Słowenii, Alek Popov z Bułgarii i Andrej Nikolaidis z Czarnogóry to najważniejsi goście wydarzenia, którego celem jest promowanie bałkańskiej literatury i jej twórców, stworzenie sieci współpracy pomiędzy autorami i wydawcami regionu oraz utworzenie platformy komunikacyjnej, umożliwiającej lepszą współpracę w przyszłości. Uczestnicy zostaną zaprezentowani na inauguracji festiwalu w dniu dzisiejszym w kinie Frosina.

Dla wymienionych pięciu pisarzy cechą wspólną jest wysoka jakość ich twórczości oraz duże znaczenie dla literatury swojego kraju, jak również Europy i całego świata. Ich dzieła znane są macedońskiemu czytelnikowi, gdyż zostały przetłumaczone i są dostępne w księgarniach. Festiwal ma umożliwić spotkanie czytelników z autorami i pogłębiać miłość do powieści, która jest najchętniej czytanym gatunkiem literackim.

Na Festiwalu zostanie przyznana nagroda za wkład do literatury współczesnej – statuetka „Proz-art”. Zgodnie z jednomyślną decyzją Rady Kultury w składzie: Aleksandar Prokopiev, Elizabeta Szeleva, i Ermis Lafazanovski, otrzyma ją Vladislav Bajac, serbski pisarz, laureat wielu wyróżnień (w tym Balkanikę 2008 za powieść „Hamam Balkania”).  Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystego zakończenia festiwalu w dniu 6. Marca br. w księgarni Nikola.

Źródło: novamakedonija.com.mk, dnevnik.com.mk

 

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE