Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Ruszają kolejne fabryki w Bunardżiku k. Skopja

Macedonia: Ruszają kolejne fabryki w Bunardżiku k. Skopja

O planach na zagospodarowanie wolnej strefy przemysłowej Bunardżik pisaliśmy już wcześniej (balkanistyka.org 1, 2). Do tego momentu na terenie podskopijskiej strefy działały tylko dwie fabryki – Johnson Controls i Johnson Matthey.  Kolejni inwestorzy,  którzy w 2011 r. postawili kamienie węgielne pod swoje fabryki, w chwili obecnej są niemal gotowi do rozpoczęcia produkcji.

Pierwszą z nowych fabryk, która już uruchomiła próbną linię produkcyjną, jest fabryka amerykańskiej kompanii Kemet Electronics. Na początek pracę podjęło 15 osób, 30 kolejnych przebywa we Włoszech na szkoleniach. Docelowo inwestycja ma zapewnić 200 miejsc pracy.  Dan McClintock, menadżer Kemet’a powiedział, że o możliwościach inwestycyjnych oferowanych przez Macedonię firma dowiedziała się z materiałów promocyjnych, emitowanych w CNN.  Według McClintock’a oferta była bardzo przejrzysta i stanowiła dobry punkt wyjścia dla rozpoczęcia biznesu w Macedonii – dlatego zdecydowano się na budowę fabryki Kemet właśnie w tym kraju.

Wkrótce produkcję rozpocznie także fabryka TeknoHose – pierwsza hala zacznie działać w lipcu b. r., a na przyszły rok zaplanowana jest przez Włochów budowa jeszcze jednego obiektu tej firmy. Oczekuje się również, że wkrótce z produkcją farmaceutyków ruszy rosyjska firma PROTEK.

Natomiast fabryki pozostałych firm są jeszcze w fazie budowy, w tym belgijskiego producenta autobusów Van Hool oraz kolejna hala produkująca katalizatory Johnson Matthey, której uruchomienie planowane jest na wrześnień 2013. W ubiegłym roku dochód z pierwszej fabryki Johnson Matthey wyniósł 450 mln EUR. Nowa inwestycja, dzięki której kompania planuje dwukrotnie zwiększyć swoją produkcję na terenie Macedonii, wyniesie 60 mln EUR. Przewiduje się, że do 310 pracowników zatrudnionych na stałe w fabryce dołączy kolejnych 100.

Źródło: kapital.com.mkmtv.com.mk

About Mirella Makurat

KOMENTARZE