Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Rząd przyjął ustawę o nowym godle
nov-grb

Macedonia: Rząd przyjął ustawę o nowym godle

Rząd macedoński przyjął wczoraj (5 grudnia 2014 roku) projekt ustawy o nowym godle. Aby zmienić symbol potrzebna jest zmiana Konstytucji większością dwóch trzecich głosów. Rząd dodał, że elementy zawarte w nowym godle Macedonii będą miały więcej wspólnego z obywatelami państwa.

Wniosek o zmianie wyglądu państwowego godła złożyło Stowarzyszenie Heraldyczne. Powstał on jako rezultat pracy ekspertów znających się na tej tematyce. Nowe godło będzie przedstawiało czerwonego lwa na złoto-żółtej tarczy z złoto-żółtą koroną znajdującą się w górnej części. Korona ozdobiona perłami i rubinami symbolizuje republikański ustrój kraju.

- Ma to na celu pokazanie suwerenności i integralności państwa. Poprzez przyjęcie tego godła, Macedonia zostanie włączona do rodziny europejskich krajów jako państwo o europejskich aspiracjach, które troszczy się o swoją przeszłość oraz o swoją przyszłość, promując jedność i wiążąc się z symbolem, który nie nosi w sobie znamion podziału, lecz uosabia jedność wszystkich, którzy żyją w Macedonii – napisano we wniosku.

Wśród powodów, które podano we wniosku znalazła się m.in. konieczność powrotu do historycznych symboli państwowych. Białoruś i Macedonia to jedyne kraje w Europie, które nadal używają godła inspirowanego radziecką heraldyką.

W dotychczasowej wersji, będącej nieznacznie zmodyfikowanym godłem Socjalistycznej Republiki Macedonii wchodzącej w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii, brak wieńczącej emblemat czerwonej pięcioramiennej gwiazdy (usunięta została w 2009 roku). Centralną część godła oplatają złączone na dole ludowym wzorem kłosy zbóż. Kłosy wyznaczają okrąg, w który wpisane zostały słońce, góry i jezioro, symbolizujące odpowiednio Macedonię (słońce stanowi także podstawowy element flagi państwowej) oraz macedoński krajobraz (Góry Dynarskie i Jezioro Ochrydzkie).

Źródła: kurir.mknovamakedonija.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE