Home / Kultura / Festiwale / Macedonia: Siedemdziesiąt wydarzeń w ramach „Skopijskiego Lata”

Macedonia: Siedemdziesiąt wydarzeń w ramach „Skopijskiego Lata”

Zainaugurowane wczoraj „Skopijskie Lato” przybliży widzom życie kulturalne regionu. Program będzie obejmował imprezy z udziałem twórców z Europy Środkowej. Odbędzie się 26 międzynarodowych koncertów, wystaw i spektakli teatralnych. Tegoroczna, 33 edycja, będzie zawierała około siedemdziesiąt wydarzeń artystycznych i kulturalnych z takich dziedzin, jak muzyka, teatr, film, architektura, sztuki piękne, fotografia, rewie i występy zagranicznych gości z ponad 20 krajów.

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzyczno-Baletowej „Ilija Nikolovski Luj“, Jovan Bicevski, zapowiedział, że uczniowie szkoły wystąpią w koncercie klasycznego rocka. Dyrektor artystyczny macedońskiej opery, Aleksandar Kotevski, dodał, że koncert ten odbędzie się przy współuczestnictwie  orkiestry Macedońskiej Opery i Baletu.

- Naszym celem jest pokazanie, że oprócz solistów, w naszej orkiestrze mamy również wykwalifikowanych muzyków, wyjaśnił Kotevski.
Macedoński balet wystąpi z przedstawieniem „Samson i Dalila”. Zaplanowana jest także premiera pt.: „Panna Julia” („Gospodzica Julija”) w wykonaniu Teatru Narodowego. Na deskach teatru pojawi się także turecki dramat pt.: „Kiedy opadają liście” („Koga lisjata pagiaat”). W wydarzeniach „Skopijskiego lata” weźmie również udział teatr „Komedia” z „Ach, miłości moja” („Ah, ljubov moja”) i prilepski teatr „Vojdan Czernodrimski” z przedstawieniami „Antica” i „Zmejova Oblubienica” („Zmejovata nevesta”). Ponadto gościnnie wystąpi teatr z Kolonii ze sztuką Dejana Dukovskiego „Puste miasto” („Prazen grad”). „Skopijskie Lato” potrwa do 31 lipca 2012 roku i zakończy się w Kurszumli An występem zespołu „Leb i sol” wraz z orkiestrą kameralną.

Źródło: novamakedonija.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE