Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Siedziba rządu w neoklasycystycznym stylu

Macedonia: Siedziba rządu w neoklasycystycznym stylu

Siedziba rządu Macedonii zostanie odtworzona w neoklasycystycznym stylu. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez telewizję Alfa, komisja ekspertów, która rozpatrywała 5 otrzymanych pomysłów postanowiła wybrać rozwiązanie popierane także przez obywateli kraju (mogli oni zdecydować o wyglądzie budynku, biorąc udział w ankiecie zamieszczonej na stronie internetowej rządu). Autorami projektu nowej fasady są Žarko Czauszevski (współtwórca przy budynku Wodociągów i kanalizacji) i Filip Bogatinov (według jego rozwiązania wykonano Deptak im. Tosze Proeskiego na terenie gminy Aerodrom). Obecny wygląd siedziby rządu jest dziełem Petara Muliczkoskiego. Architekt wielokrotnie podkreślał publicznie, że nie zgadza się z decyzją o zmianie wyglądu budynku i domaga się poszanowania praw autorskich.
– Jeśli ktoś chce zmienić budynek, a jego autor żyje, to musi zostać poproszony o zgodę, a ja, jak widzicie, żyję – powiedział w jednym z wywiadów.
Podczas głosowania internautów projekt neoklasycystyczny zdobył 9,122 tys. głosów (32%). Kolejne okazało się rozwiązanie modernistyczne, za którym opowiedziało się 7,014 tys. głosujących (25%). Jako trzeci został wybrany projekt z iluminacjami, który otrzymał 5,853 tys. głosów (20%). Piąta propozycja zajęła miejsce czwarte z 4,296 tys. głosów (15%), zamieniając się miejscem z czwartą propozycją, która otrzymała zaledwie 1,538 tys. głosów (5%). Trzy procent (729) internautów zaznaczyło odpowiedź „nie wiem/nie mam zdania”. Głosowanie przez internetową stronę macedońskiego rządu rozpoczęło się 12 stycznia i trwało do 27 stycznia. Z możliwości wzięcia udziału w plebiscycie skorzystało 28,552 tys. obywateli.

Tekst: brkajrabota.mk, build.mk, vesti.alfa.mk, tłum. i red. Patrycja Chajęcka

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE