Home / Bałkany / Grecja / Macedonia: Sikorski – Polska bezsilna wobec greckiego weta

Macedonia: Sikorski – Polska bezsilna wobec greckiego weta

- Macedonia zbyt długo oczekuje przed drzwiami UE, ale Polska nie jest w stanie powiedzieć, kiedy Grecja wycofa weto – powiedział podczas wczorajszej sesji Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w UE.
– Przeceniacie moje możliwości w związku z greckim wetem. Polska nie wie, kiedy mogą rozpocząć się negocjacje – stwierdził minister odpowiadając na pytania członków grupy przyjaciół Macedonia w Parlamencie Europejskim, Słowaka Eduarda Kukana i Brytyjczyka Charlesa Tannocka.
Deputowani przypomnieli, że Macedonia już od 7 lat czeka na datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE i zadawali pytania, kiedy można się spodziewać, że Grecji do wycofa swoje weto i co Polska może uczynić w tej sprawie, jako obecnym przewodniczący Rady Unii Europejskiej.
Członkowie grupy przyjaciół Macedonii zadeklarowali, że nie pozwolą, by kwestia akcesji kraju została usunięta z porządku obrad o kolejnym rozszerzeniu UE i będzie nadal lobbować i wspierać integrację Macedonii z Unią.
Zwracając się do Komisji Europejskiej, Sikorski skierował uwagę na obecną sytuację na Bliskim Wschodzie (Syria, Egipt, Iran i Irak) i problemy między Rosją i Gruzją, Ukrainą Mołdawią oraz Białorusią i UE. W odniesieniu do Bałkanów Zachodnich, powiedział, że byłby szczęśliwy, gdyby Serbia uzyskała status kandydata do końca roku, a Czarnogóra rozpoczęła negocjacje w najbliższych miesiącach.

Tekst: utrinski.com.mk. tłum. i red. Ł.F.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE