Home / Kultura / Macedonia: „Skopje pamięta” – 50 lat od trzęsienia ziemi
zemjotres - sitel.com.mk

Macedonia: „Skopje pamięta” – 50 lat od trzęsienia ziemi

Z powodu 50. rocznicy trzęsienia ziemi, które nawiedziło stolicę Macedonii, Miasto Skopje, Univerzala sala oraz inne instytucje zorganizują kilkumiesięczne obchody pod hasłem „Skopje pamięta”.

- W ten sposób chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy pomogli w przezwyciężaniu skutków katastrofy, która przetoczyła się przez Skopje. Ponadto chcemy upamiętnić tragiczne wydarzenia, które miały wówczas miejsce: nieszczęścia ludzi, zniszczenie dóbr materialnych i dotychczasowego charakteru miasta. 50. rocznicę trzęsienia ziemi w Skopje będziemy świętować przez kilka miesięcy poprzez różne działania w ramach programu obejmującego kilka instytucji pochodzących ze stolicy Macedonii – powiedział burmistrz Skopja, Koce Trajanovski podczas konferencji prasowej.

Wśród instytucji, które zadeklarowały udział w wydarzeniu są Czerwony Krzyż, Macedońska Kinoteka, Izba Turystyczna, Związek Emerytów, Towarzystwo Artystów, Nova Makedonija i Macedoński Teatr Narodowy. Instytucje zainteresowane współpracą wciąż mogą zgłaszać chęć dołączenia do projektu.

Tego lata na ściany Muzeum Miasta Skopje powróci również przesłanie Josipa Broza Tity poświęcone zrujnowanemu miastu i ofiarom trzęsienia – ogłosił burmistrz miasta. Tekst usunięto dwanaście lat temu po decyzji ówczesnego dyrektora muzeum, który tłumaczył, że litery zostaną zastąpione nowymi a ściany odtworzone. Jednak do tej pory nikt tego nie zrobił.

Na konferencji poruszony został również temat zmiany nazw ulic. Trajanovski powiedział, że miasto nie zmieni nazw ulic nazwanych od krajów, które solidaryzowały się z mieszkańcami stolicy dawnej socjalistycznej Macedonii. Zmieniona zostanie tylko jedna nazwa: Ulica Meksykańska na Petre Piruze w Taftalicach, ale to według burmistrza jedyny taki przypadek. Tym gestem władze lokalne chcą podziękować ludziom z zagranicy, którzy hojnie wysyłali żywność, odzież i środki materialne. W 1963 roku na znak uznania wiele ulic zostało nazwanych od państw darczyńców, miast lub wybitnych osobistości. Przede wszystkim w takich dzielnicach jak Taftalice, Lisicze, Czento, Kozle, Vlae i Vodno. Nazwy te istnieją do dziś.

Obchody mają rozpocząć się w przyszłym miesiącu, ich główną część zaplanowano na 26 lipca.

- Tego ranka o godzinie 5:17 wraz z pierwszym wstrząsem, a potem kolejnymi Skopje zostało wytrącone z normalnego biegu, a jego los nieodwracalnie się zmienił, powiedział Danilo Kocevski, kronikarz miasta.

Skopje zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi 26 lipca 1963 roku o godzinie 5:17. W jego wyniku 80% miasta uległo zniszczeniu, zginęło ponad 1 tys. osób, 3 330 odniosło obrażenia i 100 tys. zostało bez dachu nad głową.

Źródła: dnevnik.com.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE