Home / Gospodarka / Handel / Macedonia: Spada siła nabywcza, supermarkety walczą o klientów

Macedonia: Spada siła nabywcza, supermarkety walczą o klientów

Trzyosobowa rodzina w kwietniu br., na zaspokojenie podstawowych potrzeb, wydała w skali miesiąca kwotę 1314 MKD (21,54 EUR). Przeciętny portfel wydatków takiej rodziny wyniósł w kwietniu 36 330 MKD (595,57 EUR), czyli o 3,62% więcej niż w tym samym miesiącu co rok temu.

Natomiast osoba samotna, wynajmująca pokój w Skopje, w tym samym miesiącu, wydała 15 200 MKD (249,18 EUR), czyli niecałe 5 EUR więcej niż rok temu. Wzrost cen najbardziej dotyczy produktów pierwszej potrzeby: mięsa, ryb, nabiału, energii elektrycznej, paliwa.

Według ostatnich danych Państwowego Urzędu Statystycznego w lutym przeciętna płaca w Macedonii wzrosła nominalnie o 0,9%. Jednakże po uwzględnieniu płace zalały o 1,9%.

Wzrost wydatków i mniejsze płace odbijają się na sposobie robienia zakupów przez Macedończyków. Częściej porównują oni ceny, odwiedzają różne sklepy i robią bardziej przemyślane zakupy. W rezultacie, dla przykładu, w sieci supermarketów Tediko, przeciętna wartość koszyka zakupowego spadła z 250 do 225 MKD (z 4,10 na 3,70 EUR). Przy czym nie zauważono spadku liczby kupujących. Aby zatrzymać klientów i zachęcić ich do większych zakupów, wspomniana sieć oferuje promocyjne ceny obniżające koszt produktów od 5% do 30%.

Właściciele innej sieci supermarketów, Ramstor, twierdzą, że pierwszy kwartał tego roku zakończył się dla nich pozytywnie. Sklepy te także regularnie organizują promocje, co trzy tygodnie przeceniają od 800 do 1000 produktów. Obniżki także wynoszą od 5% do 30%.

Źródło: dnevnik.com.mk, kapital.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE