Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: stan kryzysowy po nocnej powodzi
13934803_10207528391067676_8984334552025613680_n

Macedonia: stan kryzysowy po nocnej powodzi

Przynajmniej 20 osób zginęło dziś w nocy w wyniku powodzi, jaką wywołały gwałtowne burze w stolicy Macedonii, Skopje. Dodatkowo 100 osób zostało rannych, z czego stan ponad 20 jest na tyle poważny, że musiały zostać hospitalizowane. Służby porządkowe mówią o 1000 poszkodowanych, którzy musieli opuścić domy.

Ciała zmarłych znaleziono w niedzielę rano gdy pogoda poprawiła się, jednak wciąż mówi się o zaginionych. Możliwe więc, że bilans ofiar będzie się powiększał. Wielu zmarłych utopiło się we własnych samochodach: część obwodnicy została podmyta przez wodę, a samochody – porwane ku pobliskim polom.

W sumie w ciągu 2 godzin na Skopje spadło 93mm wody – ekwiwalent ponad miesięcznych opadów. Woda osiągnęła wysokość 1,5 metra, a w niektórych miejscach nawet powyżej 2 metrów. Jednocześnie wiatr wiał z prędkością 70 km/h, przez co służby porządkowe porównały burzę do bomby wodnej, która spadła na Skopje i jego przedmieścia. Nie wszystkie regiony zostały tak samo dotknięte katastrofą, np. na Zajczev Rid spadło 95 litrów na metr kwadratowy, a na Petrovec – „jedynie” 5 litrów. Najgorsza sytuacja nastała w zamieszkałym głównie przez Albańczyków okręgu Gazi Baba, a także we wsiach Smilkovci, Singelikj, Stajkovci, Creszevo.

Wiele domów wciąż pozostaje zalanych, a nawet kompletnie zniszczonych – część zawaliła się, dużo gospodarstw zostało odciętych od prądu, ale w obecnej sytuacji zbyt wcześnie jest na konkretne podsumowania. Wiadomo, że trzy miejscowości na północy od Skopje są wciąż odseparowane od stolicy ze względu na osuwiska ziemi, a w nocy ponad 70 pojazdów utknęło pomiędzy wspomnianą już wsią Stajkovci i Radiszani.

W związku z sytuacją wezwano do pomocy armię, zaś władze kraju wprowadziły w regionach Skopje i Tetovo stan kryzysowy na okres najbliższych 15 dni. Były premier Nikola Gruevski przerwał urlop, który spędzał w Turcji i wrócił do kraju. Z kolei mer Skopje, Koce Trajanovski podkreślił, że miasto boryka się z katastrofą, jakiej od dawna nie uświadczyło.

Z pewnością sytuacji nie polepsza fakt, że kolejne deszcze zapowiadane są na dziś wieczór. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że ludność z terenów najbardziej dotkniętych burzami powinna używać do picia i gotowania jedynie butelkowanej wody lub wody z publicznych cystern, w przeciwnym razie mieszkańcom  grożą problemy sanitarno-epidemiologiczne. Podobnie dzieci powinny być objęte zakazem wychodzenia i bawienia się na dworze, ponieważ błoto może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w przypadku podmyć i powodzi, woda deszczowa „wybija” kanalizację.

Mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach, oczywiście, o ile nie uległy zniszczeniu. Jednocześnie zwołano sztab kryzysowy, który stara się ewakuować ludność zagrożoną i pomóc jej uratować jak najwięcej dóbr materialnych. W akcję dystrybucji kocy, artykułów higienicznych i wody pitnej włączył się Czerwony Krzyż. Liczne są też prywatne inicjatywy pomocy poszkodowanym.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE