Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Macedonia: Starcia demonstrantów z policją po wyroku sądu w sprawie morderstw ze Smiljkovci
Źródło: utrinski.mk
Źródło: utrinski.mk

Macedonia: Starcia demonstrantów z policją po wyroku sądu w sprawie morderstw ze Smiljkovci

O godzinie 13:20 w Skopje rozpoczęły się protesty, które miały mieć charakter pokojowy, przeobraziły się jednak w starcia demonstrantów z siłami porządkowymi. Gros spośród co najmniej kilkuset protestujących to młodzi Albańczycy, którzy sprzeciwiali się wyrokowi sądu uznającego Alila Demiri, Afrima Ismailovicia, Agima Ismailovicia, Fejziego Aziri, Hakiego Aziri oraz Samiego Ljuta za winnych zamordowania w Wielkanoc 2012 roku pięciu osób w Smiljkovci opodal Skopje. (O morderstwie oraz o postępowaniu w tej sprawie pisaliśmy już poprzednio na łamach portalu). Z braku dowodów siódmy mężczyzna, Rami Sejdi, został zwolniony. Wyrok zapadł  poniedziałek – skazani zostali ukarani dożywociem za akt terrorystyczny i morderstwo zaplanowane celem wzbudzenia w kraju zamieszek na tle etnicznym.

Protestujący uważali, że ostateczny werdykt motywowany był politycznie, i nie dość, że czyn został błędnie zakwalifikowany jako akt terrorystyczny, to w dodatku ukarano nie te osoby, co trzeba. Nieśli transparenty z napisami „Nie jesteśmy terrorystami” i „Chcemy sprawiedliwości”. Minister ds. Policji Gordanę Jankuloską nazwali „prawdziwą terrorystką” i udali się w stronę Sądu Najwyższego. Utrinski vesnik donosi, że wśród protestantów zdarzały się okrzyki „Allahu akbar”, „Policja-terroryści” oraz „Wielka Albania”.

Większość osób, które wyszły na ulice to młodzież. Część z nich okazała się być agresywna – przewrócono kontenery na śmieci, rzucano kamieniami i płytami chodnikowymi. Policja zareagowała – po raz pierwszy – armatkami wodnymi, które dotychczas nie były używane, a także gazem łzawiącym i pieprzowym oraz granatami hukowymi, zwłaszcza, że demonstranci, uciekając w stronę Bit-Pazaru niszczyli po drodze mienie publiczne i rzucali w policję kamieniami i fragmentami płyt chodnikowych. Starcia  co zakończyły obrażeniami u kilkudziesięciu osób (stan 6 osób jest poważny), zarówno po stronie policji, jak i demonstrantów, których zebrało się co najmniej kilkuset.

Na podstawie: Utrinski vesnik, Balkaninsight

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE