Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Szansa na integrację północnoatlantycką

Macedonia: Szansa na integrację północnoatlantycką

Republikański senator Richard Lugar, członek senackiej komisji spraw zagranicznych, chce by Macedonia stała się członkiem NATO.

Senator chce przyjęcia ustawy, dzięki której prezydent Obama mógłby wystąpić na najbliższym majowym szczycie NATO w Chicago z planem włączenia Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Gruzji do struktur euroatlantyckich. Gdyby amerykańskiemu senatowi udało się uchwalić taką ustawę jeszcze przed szczytem (na co liczy Lugar), Macedonia oraz pozostałe kraje uzyskałyby zielone światło ze strony USA i w świetle ich prawa stałyby się „krajami aspirującymi”. Dalsza integracja jest według niego: „[…]kluczowym elementem dla stabilizacji […] młodych demokracji w Europie Środkowej, Wschodniej i na Bałkanach”

Richard Lugar, wybrany na fotel senatora ze stanu Indiana, jest jednym z najbardziej szanowanych, lubianych oraz wpływowych polityków w USA, jest też jednym z najdłużej sprawujących urząd senatorów. Wcześniej dzięki jego zabiegom do sojuszu północnoatlantyckiego włączyły się m.in. Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Albania oraz Chorwacja.

Źródło: kurir.mk, lugar.senate.gov, makdenes.org

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE