Home / Gospodarka / Energetyka / Macedonia: Sześć spółek zainteresowanych wybudowaniem farmy wiatrowej

Macedonia: Sześć spółek zainteresowanych wybudowaniem farmy wiatrowej

Skopje| 8 grudnia 2011 r.

 

Przedstawiciele firm z Chorwacji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, Grecji oraz Niemiec, którzy uczestniczyli w przetargu na wybudowanie parku wiatrowego w miejscowości Bogdanci odwiedzili dwie stacje pomiarowe, ulokowane w miejscu nazywanym Ranavec, gdzie ma zostać wybudowanych 16 turbin.

Pomysłodawcą i głównym inwestorem projektu Park wiatrowy – Bogdanci jest AD ELEM – Elektrownie Macedońskie, we współpracy z niemieckim bankiem KfW, który bierze udział w finansowaniu realizacji projektu. Całość zamysłu jest konsultowana z niemiecką spółką Fitchner.

Otwarty międzynarodowy przetarg zawiera dwie oferty, pierwsza – na budowę stacji przesyłowych Valandovo-Bogdanci, druga zaś na budowę samych turbin.

Do miejscowości Bogdanci przybyli przedstawiciele wszystkich firm, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu przetargu kręgu wyborów. Wszyscy, którzy byli zainteresowani budową stacji przesyłowych zostali też oprowadzeni po Valandovie.

Jeszcze przed bezpośrednim wyborem spółki, która miałaby wybudować farmę wiatrową Bogdanci odwiedzili przedstawiciele niemieckie ministerstwo współpracy ekonomicznej i rozwoju – reprezentowane przez Angelę Eckert, przedstawicielkę na Macedonię i Albanię, oraz Silke Paulwitz, główną menadżerkę KfW, banku wspomagającego rozwój Macedonii, Kosowa i Albanii.

 

Tekst i zdj. kurir.mk, tłum. i red. Piotr Kondrak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE