Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Tanie kredyty w przemyśle przetwórczym

Macedonia: Tanie kredyty w przemyśle przetwórczym

Przedstawiciele stowarzyszeń rolniczych, przemysłu przetwórczego, sektora winnego oraz Izby Handlowej zaakceptowali rządowy program finansowania rolnictwa. Najlepiej przyjęta została informacja o środkach przeznaczonych przez macedoński Bank Wsparcia i Rozwoju na kredytowanie skupu i eksportu produktów rolnych i przetworów. Środki te mają być dostępne na początku lipca. Wtedy również powinna nastąpić legalizacja budynków gospodarskich i maszyn.

– Te środki są dla nas, przetwórców, niezbędne, ponieważ skupujemy ogromne ilości winogron. Są to korzystne kredyty, oprocentowane na 3%, które ułatwią nam skup i wypłacenie należności hodowcom winogron w terminie, oraz umożliwią budowanie z nimi długotrwałych relacji handlowych – mówi dyrektor winnicy Skovin ze Skopje, Marija Miteva.

– Długo staraliśmy się o rozwiązanie problemu skupu. Dotychczas wynagrodzenia były wypłacane hodowcom w przeciągu co najmniej 2 – 3 miesięcy od zakupu, a eksport następował w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Teraz ten problem ma szansę być rozwiązany – mówi Stojmirka Tasevska z Izby Gospodarczej Macedonii. Tanie kredyty rozwiążą również problem sezonowej zmienności cen produktów rolnych.

Wicepremier i minister finansów, Zoran Stavreski zapowiedział, że maksymalna kwota kredytu wynosi 300 tys. EUR, ale na wniosek nabywców rząd może rozważyć podwyższenie tej kwoty do 500 tys. EUR, na zakup określonych produktów strategicznych, jak np. pszenica, winogrona czy warzywa.

 

Źródło: mrt.com.mk, idividi.com.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE