Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia to dobre miejsce do prowadzenia biznesu – „Forbes”

Macedonia to dobre miejsce do prowadzenia biznesu – „Forbes”

Macedonia uplasowała się na 37 miejscu pod względem efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej według rankingu sporządzonego przez amerykański dwutygodnik ekonomiczny „Forbes”. W zestawieniu uwzględniono 141 państw.

Macedonia zajęła najwyższe pozycje w dwóch kategoriach: wolność walutowa (drugie miejsce) i procedury biurokratyczne (piąte miejsce). W kategorii ochrona inwestorów zajęła 19 miejsce, w polityce podatkowej – 22, wolność handlu – 48, pod względem korupcji – 60, wolności osobistej – 67, a pod względem technologii – 69. Państwo najgorzej wypadło w kategorii prawa własności, gdzie zajęło 84 pozycję i pod względem wdrażania innowacji – 108 miejsce.

Z krajów bałkańskich wyżej niż Macedonia uplasowała się w rankingu jedynie Słowenia i została sklasyfikowana na 23 miejscu. Czarnogóra znalazła się na 45 miejscu, Chorwacja – 47, Bułgaria – 49, Grecja – 68, Albania – 74, Bośnia i Hercegowina – 85 i Serbia – 90.

Najwyżej w rankingu sklasyfikowano Nową Zelandię. Drugie miejsce zajęła Dania, trzecie Hongkong, potem kolejno Singapur, Kanada, Irlandia, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Wielka Brytania.

Sporządzając listę, „Forbes” opierał się na danych i raportach instytucji, takich jak Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), Freedom House, Bank Światowy, Światowe Forum Ekonomiczne czy Property Rights Alliance.

Źródła: novamakedonija.com.mk, 24vesti.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE