Home / Bałkany / Macedonia: „To nie jest koniec” – książka o Tosze Proeskim
tose-1

Macedonia: „To nie jest koniec” – książka o Tosze Proeskim

Dnia 25.01.2014 m.in. na portalu społecznościowym Facebook, fani Tosze Proeskiego udostępniali życzenia urodzinowego dla niego. Gdyby żył skończyłby 33 lata. Jego urodziny zostały wybrane na dzień premiery książki poświęconej pamięci piosenkarza pt. „To nie jest koniec”. Zawiera ona biografię artysty, zarówno fragmenty z życia prywatnego, jak i z kariery zawodowej. Oficjalna promocja odbyła się 25.01.2014 roku o godzinie 13 w hotelu „Alexander Palace” w Skopje.

Przy tworzeniu książki ponad 80 osób opowiedziało swoje wspomnienia związane z piosenkarzem, byli to członkowie rodziny, przyjaciele oraz bliscy współpracownicy z całej Europy. Wydanie ma 280 stron, a oprócz elementów biografii pisanej, zawiera zdjęcia z prywatnego albumu rodziny Proeskich – pierwsze kroki na śniegu, pierwsze występy, koncerty, sesje zdjęciowe. Przy okazji obchodów urodzin artysty odbyła się promocja teledysku do piosenki „Żao mi je”, nagranego w 2006 roku.

Odbyła się tego dnia również akcja oddawania krwi. Tradycja krwiodawstwa na cześć Tosze Proeskiego rozpoczęła się w 2010 roku i przeprowadzana jest dwa razy do roku. Organizatorzy podali, że w ciągu 8 akcji krew oddało 2034 osoby.

W Macedonii sława Tosze Proeskiego nigdy nie minie, można powiedzieć, że jest jednym z symboli narodowych. Na portalu youtube.com pod jego piosenkami czytamy komentarze m.in. „nasz Anioł”, „najpiękniejszy głos na świecie”, „on był darem dla tego świata”, „będziemy o Tobie zawsze pamiętać” etc. Zdecydowana większość Macedończyków uważa, że Tosze zawsze będzie numerem jeden dla nich, że nikt nie może się z nim równać.

Wydawcą „To nie jest koniec” jest Fundacja Tosze Proeski. Projekt był wspierany przez macedońskie Ministerstwo Kultury. Prace nad zebraniem faktów, wspomnień i zdjęć trwały ponad dwa lata. Większość materiału nie była dotąd publikowana. Książkę można kupić w każdym sklepie muzycznym na terenie całej Macedonii.

Źródła: dnevnik.mk, 24vesti.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE