Home / Bałkany / Grecja / Macedonia: Trybunał w Hadze krytykuje greckie weto

Macedonia: Trybunał w Hadze krytykuje greckie weto

Haga| 5 grudnia 2011 r.

 

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał roszczenia Macedonii wobec Grecji, że podczas szczytu NATO w Bukareszcie naruszyła ona warunki Umowy Przejściowej.

Prezes MTS Hisashi Owada ogłosił, że greckie stanowisko wobec Macedonii było do tej pory kierowane bezpodstawnymi przesłankami i że wyrok Trybunału powinien mieć wpływ na dalsze decyzje w Grecji i NATO. Sąd odrzucił greckie argumenty, że wyrok może być przeszkodą  w negocjacjach w sporze o nazwę, zwróciwszy uwagę, że przez długi czas te prowadzone były w sposób sprawny.

– Dowody jasno pokazują, że Grecja przed i po szczycie w Bukareszcie, traktowała spór o nazwę jako kryterium decydujące wobec przyjęcia Macedonii do NATO – stwierdził sędzia Owada.

Dodał również, że Umowa Przejściowa nie wymaga użycia referencji FYROM w stosunkach z innymi krajami i że Macedonia ma prawo przedstawiać się pod swoją konstytucyjną nazwą, co Ateny uważały za naruszenie umowy. To zdaniem Trybunału nie jest też ważny powód by stosować weto wobec przyjęcia Macedonii do NATO.

Trybunał nie uznał za konieczne, by nakazać Grecji powstrzymanie się od dalszych działań, które naruszają ustalenia zgodne z artykułem 11 Umowy Przejściowej. Jak stwierdził – nie ma powodu zakładać, że kraj, którego działania zostały przez Trybunał uznane za błędne, będą kontynuowane w przyszłości – czytamy we  wnioskach końcowych oświadczenia MTS.

– Oczekujemy, że orzeczenie zostanie przekształcone w konkretne decyzje i działania greckiego rzadu oraz NATO i drzwi dla członkostwa Macedonii zostaną otwarte – powiedział minister spraw zagranicznych Macedonii Nikola Poposki.

– Pozew przeciwko Grecji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości był motywowany politycznie, aby uniknąć negocjacji pod auspicjami ONZ. Zamiast negocjacji FYROM rozpoczęła działania prawne w celu wstrzymania negocjacji – oświadczył grecki przedstawiciel Yorgos Savaidis.

– Decyzja nie dotyczy i nie może odnosić się do procesu podejmowania decyzji przez NATO. Na szczycie w Bukareszcie zapadła ona jednogłośnie, jako że panowało wówczas powszechne przekonanie członków, że spór o nazwę powinien zostać rozwiązany, zanim FYROM zostanie zaproszony do NATO – brzmi oświadczenie rządu w Atenach.

 

Tekst i zdj.: utrinski.com.mk, tłum. i red. Ł.F.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE