Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Trzysta nowych mieszkań w miejscowości Sztip

Macedonia: Trzysta nowych mieszkań w miejscowości Sztip

Sztip przeżywa mieszkaniowy bum, jakiego nie było tutaj od dwudziestu lat. Obecnie trwają prace  przy wznoszeniu czterech budynków z 298 lokalami. Położone są one w centrum miasta, dzielnicach: Senjak, Avtokomanda oraz w pobliżu stadionu miejskiego przy skrzyżowaniu Dujle. Decyzja o budowie takiej ilości mieszkań wraz z pomieszczeniami biurowymi oraz garażami, w mieście u stóp wzgórza Istar, jest wynikiem sondażu przeprowadzonego przez lokalne władze, który wykazał, że miasto potrzebuje tysiąca nowym pomieszczeń mieszkalnych.

– Mając na uwadze planowany rozwój miasta oraz otwarcie Uniwersytetu „Goce Delczev”, przeprowadziliśmy analizę aktualnych potrzeb mieszkaniowych. Wykazała ona, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe mieszkania, a nam, jako lokalnej władzy, mimo problemów z planami zagospodarowania miejskiego, na których rozwiązanie potrzeba więcej czasu, udało się zapewnić kilka lokalizacji, w których rozpoczęcie budowy było możliwe. Inwestorów mieliśmy i mamy w wystarczającej ilości na bieżące i przyszłe inwestycje budowlane, powiedział burmistrz, Zoran Aleksov.

Według Kirila Barbareeva, Rektora ds. Rozwoju przy Sztipskim Uniwersytecie, z 16 000 tys. studentów, około 6 tys. pochodzi z innych miejscowości i w trakcie nauki stacjonuje w mieście. – Istnieje mieszkaniowy problem studentów i bardzo dobrze, że miasto zajęło się jego łagodzeniem, dodał Barbareev.

Interesujący jest fakt, że nowe budynki powstają na miejscu starych, kompletnie zrujnowanych obiektów, co dodatkowo przyczyni się do upiększenia okolicy. Metr kwadratowy w nowo-powstających mieszkaniach kosztuje od 700 do 850 euro. Ceny zależą od lokalizacji oraz materiałów wykorzystanych przy budowie. Jeden z inwestorów oferuje mieszkania także w nieoprocentowanym, rozłożonym na sześćdziesiąt rat kredycie.

W realizację projektu zaangażowanych jest 20 firm, od budowlanych i rzemieślniczych, poprzez biura architektoniczne, po audytorów. Największy budynek mieszkalny o powierzchni 25 tys. m² jest wspólnym projektem Robi Engineering i Niko 2002. Będzie się w nim znajdowało 150 jednostek mieszkalnych oraz 4 tys. m² powierzchni biurowej. W centrum miasta, przy kultowej ulicy Vanczo Prkie, sztipskie przedsiębiorstwo Oaza wznosi budynek, który wypełni pustą przestrzeń i doda jej bardziej miejskiego charakteru. Firma Dom Invest inwestuje w budynek mieszkalny w dzielnicy Avtokomanda, w którym powstają 42 lokale, a Oasis wznosi 70 mieszkaniowy apartamentowiec przy skrzyżowaniu Dujle.

Źródło: utrinski.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE