Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: w maju możliwe negocjacje w sprawie przystąpienia do UE

Macedonia: w maju możliwe negocjacje w sprawie przystąpienia do UE

Fule - utrinski

Štefan Füle, Komisarz ds. Rozszerzenia Unii Europejskiej, wyjawił w trakcie wywiadu dla austriackiego dziennika „Kleine Zeitung”, że Republika Macedonii może w połowie bieżącego roku rozpocząć proces włączania do Unii Europejskiej.

Według jego opinii, Macedonia i Serbia są gotowe, aby w tym okresie rozpocząć proces integracyjny, ale podkreślił jednocześnie, że ostateczny wynik „nadal zależy od państw członkowskich”. Füle podkreślił, że według niego, Unia „nie jest zmęczona nowymi akcesami”.

– Dwoma głównymi filarami UE, które są siłą napędową od chwili jej założenia, jest rozszerzanie i pogłębianie współpracy oraz integracji europejskiej, co stanowi motywację Unii i jej obywateli, dodał Füle.

Powiedział, że choć uwaga jest teraz skupiona na rozwiązywaniu problemów finansowych związanych z kryzysem w Europie, nie wierzy, aby proces rozszerzenia był problemem, lecz przeciwnie – jest zawsze częścią rozwiązania.

Eurokomisarz poinformował również o trwających negocjacjach dotyczących przystąpienia do Unii Turcji, Islandii i Czarnogóry. Podkreślił, że według niego, szczególnie ważne jest kontynuowanie rozmów w sprawie włączenia Turcji. Irlandzka prezydencja w UE może się okazać w tym wypadku  punktem zwrotnym i Ankara powinna wytrwać w wysiłkach przeprowadzania koniecznych reform, ocenił Štefan Füle.

Źródło: utrinski.com.mk, mkd.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE