Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: W Prilepie rozpoczęto skup tytoniu

Macedonia: W Prilepie rozpoczęto skup tytoniu

Prilep| 18 grudnia 2011 r.

 

Jak poinformował Związek Stowarzyszeń Tytoniowych w Macedonii, wszystkie firmy w kraju, które posiadają licencję, rozpoczęły odkup tytoniu. Łącznie jest ich osiem.

– Najbardziej stabilnym przedsiębiorstwem skupującym jest Kombinat Tytoniowy z Prilepu. W ostatnich dniach niektóre firmy oferują niższe ceny skupu, próbując tym samym zlekceważyć wysiłki rolników. Zdarza się to m.in. w punktach firmy Sokotab z Bitoli, która ma umowy z największą ilością rolników – mówi przedstawiciel Związku Stowarzyszeń Tytoniowych w Macedonii, Danczo Mileski.

Związek w czasie przyszłotygodniowego spotkania w Ministerstwie Rolnictwa będzie szukał od nabywców odpowiedzi na pytanie, dlaczego ceny ulegają wahaniom. W spotkaniu wezmą udział zarówno rolnicy jak i nabywcy tytoniu.

Średnia cena skupu wynosi obecnie 165 – 170 den/kg (12,23 – 12,59 zł/kg). Związek Stowarzyszeń Tytoniowych w Maceodnii informuje, że producenci, którzy sprzedali tytoń w punktach Strumica Tabak w przedsprzedaży, w ramach projektu pilotażowego we wrześniu i październiku, od poniedziałku zaczną otrzymywać należne im pieniądze.

 

Tekst: mia.com.mk, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE