Home / Kultura / Festiwale / Macedonia: W Skopje rozpoczyna się Animation Festival ANIMAX
animax.mk

Macedonia: W Skopje rozpoczyna się Animation Festival ANIMAX

W tym roku przypada już trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMAX w Skopje. W dniach 07.11 – 09.11.2013 odbędzie się prezentacja wybranych filmów oraz gala rozdania nagród. Przedstawionych zostanie 54 filmów z 28 różnych państw.

Jest to pierwszy festiwal w Macedonii zajmujący się filmem animowanym. Według organizatorów, liczba zgłoszeń była w tym roku rekordowa, nadesłano bowiem aż 257 dzieł z 50 krajów świata. Do kategorii „film dla dzieci” zgłoszono 25 propozycji, do głównego konkursu wybrano siedem. Liczby te pokazują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się festiwal z niedługą przecież historią.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Radosnej linii życia”. Najwięcej filmów zostało wybranych z Francji, a następnie z Chorwacji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Nadesłane filmy są zrealizowane różną techniką (2D/3D). W większości dotyczą kwestii społecznych: alienacji człowieka w mieście, kryzysów i zamętów w nowoczesnym świecie. Wybrane filmy będą walczyć o Złotą, Srebrną lub Brązową Cegłę. Decyzję podejmie międzynarodowe jury, w składzie: Szymon Wolski (Polska), Marko Mestrović (Chorwacja) oraz Krste Gospodinovski (Macedonia).

W głównym konkursie biorą udział trzy filmy animowane produkcji macedońskiej: „Round Trip” Żarko Ivanova, „Alerik” Vuka Mitevskiego, „Yawning (or live briefly)” Ice Viranova. Każdy z nich rozpoczyna jeden z kolejnych dni Festiwalu.

W konkursie biorą udział trzy filmy z Polski: „Ex Animo” Wojciecha Wojtkowskiego, „FFF1” Marcina Giżyckiego, „Wings 3D” Krzysztofa Szafrańca. Jeden z warsztatów („12 Disney animation basic rules and their implementation in Stop Animation”) poprowadzi zaś Szymon Wolski, z polskiego studia SE-MA-FOR. Festiwalowi będzie towarzyszyć również pokaz 11 filmów animowanych z polskiego studia „OIPLA”.

Źródła: cooltura.mk, animaxskopjefest.mk

 

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE