Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: W tym roku mniej krajowej pszenicy

Macedonia: W tym roku mniej krajowej pszenicy

Z tegorocznych zbiorów będzie pochodziło 280 tys. ton pszenicy, czyli o 20 tys. ton mniej niż w roku ubiegłym. Spadek plonów spowodowany jest jesienną suszą, niskimi temperaturami zimą i obecnymi upałami. Minister rolnictwa, Ljupczo Dimovski mówi, że ziarna nie zabraknie, problemem jednak pozostaje duży import mąki i pszenicy z państw regionu.

- Macedonia zaimportowała znaczne ilości pszenicy od początku roku. Przekroczyły one średnią wartość importu z ostatnich lat, dlatego w chwili obecnej musimy wspierać zarówno rolników jak i młynarzy. Prognozuje się, że w tym roku odkupione zostanie 150 tys. ton pszenicy.

Rolnicy z kolei skarżą się, że nie opłaca się uprawiać pszenicy, ze względu na niską cenę skupu, która w tym roku wynosi 16 MKD (1,1 PLN) za kilogram.

- Gdyby nie nastąpiły opady deszczu, spotkałaby nas klęska. Niektórzy mówią, że trzeba importować pszenicę, a my mamy tyle wydatków na produkcję i tak bardzo się męczymy. Jeśli w tym roku skup nie pójdzie dobrze, w przyszłym roku nie posiejemy pszenicy – mówi rolnik, Cvetko Petruszevski.

Chociaż młynarze jeszcze nie określili ceny, za jaką chcieliby odkupić pszenicę, minister Dimovski tłumaczy, że ustalenie konkretnej kwoty to kwestia umowy między producentami a przetwórcami i w dużej mierze zależy od wskazań giełdowych w regionie.

 

Źródło: alfa.mk, daily.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE