Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: W Valandovie sprzedano już 80% tytoniu

Macedonia: W Valandovie sprzedano już 80% tytoniu

W trzech punktach skupu w rejonie Valandovskim w ostatnim okresie sprzedano już 80% dostępnego w tym sezonie tytoniu, głównie z gatunków „jaka”, „basmak” i „prilep”. Średnia cena skupu wyniosła 170 MKD/kg.

Z tempa realizacji skupu zadowoleni są zarówno sprzedający jak i nabywcy. Jedynym problemem jest niższa niż przeciętna wysokość plonów, która ze względu na ubiegłoroczne susze wynosi 150 zamiast oczekiwanych 180-200 kg  z hektara.

W zeszłym sezonie na obszarze valandovskich terenów rolniczych zasadzono 180 hektarów tytoniu, czyli o 10% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Właścicielami plantacji jest łącznie 200 zarejestrowanych producentów.

W dwóch punktach skupu w Valandovie i jednym w Kurtamzali obecne są firmy tytoniowe „Strumica tabak” ze Strumicy, „Centro tabak” z Velesu i „Sokomak” z Kavadarci.

– Oczekujemy, że do końca przyszłego tygodnia sprzedana zostanie pozostała część tytoniu, na którą producenci zawarli umowy z firmami skupującymi – mówi doradca do spraw rolnictwa w Urzędzie Rejonowym w Valandowie, Grigor Guguljanov.

 

Tekst: mia.com.mk, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE