Home / Bałkany / Macedonia: Większy budżet na kulturę w 2014 roku
kanczeska2

Macedonia: Większy budżet na kulturę w 2014 roku

Ministerstwo Kultury otrzymało na przyszły rok budżet większy o 11,6 % w stosunku do 2013 roku. Minister Kultury Elizabeta Kanczeska-Milevska jest zadowolona z tego faktu i podkreślała w swoim przemówieniu, że w dobiegającym końca roku, Ministerstwo Kultury wspierało ponad 2500 projektów krajowych i lokalnych instytucji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i osób fizycznych. Jest dumna również z tego, że program kulturalny przewidziany na 2013 rok został zrealizowany w 100%.

Największą inwestycją w 2013 roku był Teatr Narodowy w Skopje, a w przyszłym roku zaplanowano budowę trzech innych teatrów – albańskiego, tureckiego oraz teatru w Strumicy. Przewidywane jest otwarcie Muzeum Archeologicznego oraz Teatru w Veles, a także dokończenie budowy sali koncertowej Filharmonii w Skopje, przerwanej ze względu na bankructwo sponsora, austriackiej firmy „Alpine bau”. Po raz pierwszy w 2014 roku zostanie rozpisany konkurs na zakup cennych dzieł sztuki oraz konkurs na finansowanie tłumaczeń najważniejszych dzieł literatury macedońskiej na obce języki.

Kanczeska-Mileska podczas swojego przemówienia powiedziała również, że dochodzenie w sprawie zaginięcia ponad 160 eksponatów z Muzeum Macedonii trwa i rozpoczęły się kontrole w innych muzeach. Zapytana czy zamierza ponieść konsekwencje tego zdarzenia, odpowiedziała, że to dyrekcja i pracownicy muzeum mają obowiązek opieki nad dobrami kultury, Ministerstwo Kultury nie ponosi odpowiedzialności.

Na obawy związane z wycofaniem telewizji krajowej, Minister Kultury stwierdziła, że są to zmiany, jak i w innych krajach europejskich, a przyszłoroczne zmiany w branży filmowej dają silne wsparcie dla rodzimych reżyserów i macedońskiej kinematografii.

Źródła: vest.mk, utrinski.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE