Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Wkrótce na rynku trzy nowe dzienniki?

Macedonia: Wkrótce na rynku trzy nowe dzienniki?

Trwają prace przygotowawcze nad stworzeniem trzech nowych tytułów na rynku prasowym. W tygodniku „Fokus” pojawiło się ostatnio ogłoszenie o pracę dla 11 redaktorów, 25 dziennikarzy i członków personelu do pracy w dzienniku. Także biznesmen Mile Jovanovski, jeden z założycieli „Dnevnik” przygotowuje dwa nowe dzienne tytuły i ogłosił konkurs dla 50 dziennikarzy, 15 redaktorów, 5 lektorów i 5 fotoreporterów.
– Nie wyznaczyłem konkretnej daty realizacji projektu. Nie przygotowuję go na czyjeś zlecenie i dlatego nie gonią mnie terminy – powiedział Jovanovski.
Z kolei właściciel tygodnika „Fokus”, Nikola Mladenov poinformował, że również pracuje nad wprowadzeniem nowego dziennika na rynek, który pojawi się w niedługim czasie. Powinien on trafić do kiosków jeszcze przed końcem roku.
Na rynku macedońskich mediów pojawiła się spora luka po zamknięciu tytułów należących do Veliji Ramkovskiego – „Vreme”, „Szpic” i „Koha e rë”, tygodników „Globus” i „Forum” oraz miesięcznika „Lajf”. Z tego powodu 400 dziennikarzy i pracowników mediów zostało bez pracy, a Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie z powodu ograniczania wolności mediów w Macedonii.

Tekst: kapital.com.mk, tłum. i red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE