Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Wypłata wystarcza do dziesiątego

Macedonia: Wypłata wystarcza do dziesiątego

Przy okazji każdej wizyty w sklepie Macedończycy zauważają, że ceny towarów codziennie idą w górę a wysokość pensji od kilku lat pozostaje na podobnym poziomie. Rosną również ceny centralnego ogrzewania, wobec czego wiele osób zmuszone jest z niego zrezygnować, gdyż nie są w stanie opłacić rachunków.

Badania wykazały jednak, że większość obywateli po otrzymaniu wypłaty przez kilka dni żyje nie bacząc na oszczędności, po czym do końca miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem.

Średnia pensja w Macedonii wynosi 346 EUR. Z tego około 100 EUR przeciętny obywatel przeznaczyć musi na opłacenie rachunków za ogrzewanie, prąd, wodę i telewizję kablową. Jeśli dodamy do tego rachunki za telefon, który w dzisiejszych czasach jest niezbędny, należy doliczyć 20 EUR. Benzyna na dojazdy do pracy, bilet autobusowy oraz śniadanie w pracy to kolejne 50 EUR.

Niewielka jest liczba Macedończyków, którzy za miesięczną wypłatę mogą spokojnie przeżyć cały miesiąc. Dodatkowo, 33% ludności to osoby bezrobotne. Coraz więcej macedońskich rodzin żyje z pensji jednej lub dwóch osób, z trudem wiążąc koniec z końcem. Ceny produktów są wysokie, wynagrodzenia niskie i często wypłacane po terminie, a ludzie muszą zaciągać kredyty, przez co często żyją na skraju egzystencji.

Z analizy sytuacji w innych krajach byłej Jugosławii wynika, że najwyższe wynagrodzenia otrzymują mieszkańcy Chorwacji (800 EUR) i Słowenii (1000 EUR), a najniższe Serbowie (333 EUR). W Albanii zarabia się średnio niecałe 400 EUR, w Rumunii i Bośni i Hercegowinie 450-480 EUR, a w Czarnogórze 530 EUR.

 

Źródło: bezpardon.mk

 

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE