Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Zacieśnienie współpracy z izraelskimi firmami

Macedonia: Zacieśnienie współpracy z izraelskimi firmami

Macedońscy i izraelscy przedsiębiorcy zacieśnili współpracę, poprzez podpisanie w dniu dzisiejszym Memorandum w sprawie współdziałania Macedońsko-Izraelskiego Business Klubu oraz Izby Gospodarczej Północno-Zachodniej Macedonii.

– Podpisanie tego dokumentu stanowi jedynie potwierdzenie naszej długoletniej współpracy. Ma na celu wspólne występowanie na rynkach, na które możemy mieć w ten sposób większy wpływ. Będziemy też mogli łatwiej sprostać wyzwaniom, pojawiającym się na rynku globalnym, wyjaśnił tuż po złożeniu podpisów, prezes Izby Gospodarczej Północno-Zachodniej Macedonii, Menderes Kuczi.

Dodał, że wraz z podpisanym dzisiaj dokumentem, rozpoczyna się faza, w której na wniosek członków, zostanie stworzony plan operacyjny, zgodnie z którym będą prowadzone dalsze prace.

– Memorandum stwarza możliwości dla każdego rodzaju współpracy, ale chcemy równocześnie stworzyć plan strategiczny, który umożliwi nam podbicie wszystkich rynków, na których jesteśmy obecni. Jako biznesmeni albańskiego pochodzenia możemy z większą łatwością przeniknąć nasze lokalne rynki, ale chcemy jednocześnie skorzystać z izraelskiego doświadczenia i wzorów przedsiębiorczości. Chcemy, aby Macedonia stała się dla Izraelczyków punktem zaczepienia, dzięki któremu będą mogli penetrować rynki bałkańskie i europejskie, zauważył Kuczi.

Prezes Macedońsko-Izraelskiego Business Klubu, Dejan Dejanov, podkreślił, że macedońskim przedsiębiorstwom mogą zostać udostępnione kontakty, know-how oraz pozytywne doświadczenia z dotychczasowej współpracy z izraelskimi firmami.

– Ponadto, możemy zaoferować macedońskim firmom możliwość wejścia na rynki poprzez współpracę ze 150 dwu-narodowymi izbami handlowymi, które Izrael uformował z ponad 50 krajami na pięciu kontynentach. To między innymi oznacza kontakty i powiązania z Izbą Izraelsko-Chińska, Izraelsko-Indyjską i Izraelsko-Amerykańską. dodał Dejanov.

Źródło: kurir.mk, daily.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE