Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia zaczyna produkować nowy nawóz organiczny

Macedonia zaczyna produkować nowy nawóz organiczny

Po pięciu latach badań laboratoryjnych i czterech latach prób testowych na różnych gatunkach roślin, od tego roku Macedonia oficjalnie rozpoczyna produkcję nawozów „Bioflor”, które znacznie zwiększają wydajność plonów i są tańsze niż preparaty stosowane do tej pory.

Nawóz produkowany jest z surowców organicznych przetwarzanych w legowiskach dżdżownicy kalifornijskiej i pozwoli na znaczny wzrost produkcji w sektorze rolnictwa ekologicznego w Macedonii. Udowodniono, że korzyści ze stosowania „Bioflor” mogą wynieść 60% w przypadku zbóż i nawet do 300% w uprawach ogrodniczych.

Obecna produkcja „Biofloru” wystarczy na 5 tys. ha, jednak możliwości są znacznie szersze. Część produkcji będzie przeznaczona na eksport, a duże zainteresowanie produktem wykazały już Chiny, Rosja i Egipt.

Warto dodać, że stosowanie „Biofloru” zmniejsza ryzyko chorób u roślin, co stanowi kolejną oszczędność dla rolników. Ponadto nawóz zwiększa do pięciu razy ilość witaminy C w owocach, dając im większą odporność na choroby, mróz i susze i możliwość zebrania plonów około dwóch tygodni wcześniej niż przy stosowaniu konwencjonalnych nawozów.

Stosowanie „Biofloru” umożliwia obniżenie kosztów produkcji i zmniejszenie ilości stosowanych chemicznych środków ochrony roślin, zwłaszcza w uprawie owoców i winorośli, co pozwoli macedońskim owocom i winom łatwiej zdobyć zagraniczne rynki. Zmniejszy się również stopień degradacji powierzchni produktów rolnych. „Bioflor” odświeża żyzną glebę i powoduje wzrost  ilości pożytecznych bakterii i mikroorganizmów milion razy. Przywracanie środowiska naturalnego żyznych gleb to w tej dekadzie priorytet w rozwoju rolnictwa na świecie, ponieważ w wyniku intensywnych zabiegów chemicznych w ciągu ostatnich dwóch dekad niszczone jest rocznie około 30 mln ha użytków rolnych.

 

Tekst i zdj.: press24.mk, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska