Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Zmarł lider albańskiej opozycji Arben Xhaferri

Macedonia: Zmarł lider albańskiej opozycji Arben Xhaferri

Arben Xhaferri, wieloletni polityk i lider albańskiej partii w Macedonii PDSh (mac. DPA), zmarł wczoraj o godz. 15:50 w klinice neurochirurgicznej w Skopju, gdzie od sześciu dni, po udarze mózgu znajdował się w śpiączce.

Xhaferri miał 64 lata, pochodził z Tetova. Studia ukończył na Wydziale Filologicznym w Belgradzie Uniwersytetu w Belgradzie. Przez wielu uznawany był za kontrowersyjnego polityka, przez wielu również za charyzmatycznego lidera.

Przez ostatnie trzy dni jego stan był stabilny, jednak wczoraj, w wyniku poważnych krwawień w mózgu, jego stan zdrowia nagle się pogorszył. Lekarze robili wszystko, by uratować życie Xhaferriemu, jednak bezskutecznie. Honorowy przewodniczący PDSh od lat leczył się na chorobę Parkinsona, przez co jego powolny i ochrypły głos stał się jego znakiem rozpoznawczym. Zły stan zdrowia zmusił go do wycofania się z polityki. Od dłuższego czasu Xhaferri żył między Tetovem a Prisztiną, podczas gdy jego rodzina, żona i dzieci, zamieszkali w Norwegii.

Xhaferri znany był z kontrowersyjnych poglądów dotyczących stanu stosunków etnicznych w Macedonii, gdyż raz opowiadał się za współpracą Albańczyków i Macedończyków, a innym razem wzywał do pokojowego podziału państwa. Jednak jego przeciwnicy polityczni zgodni są, że charakteryzował go styl elokwencja.

Jako lider DPA Xhaferri w okresie pomiędzy 1998-2002 wchodził w skład rządu z VMRO-DPMNE premiera Ljupczo Georgievskiego. W sierpniu 2001 roku, był jednym z czterech liderów partii, którzy podpisali Porozumienie Ramowe w Ochrydzie, kończące konflikt w Macedonii.

Źródło: utrinski.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE