Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Życie kulturalne w Kruszewie zamiera
kruszewo 1

Macedonia: Życie kulturalne w Kruszewie zamiera

Sklep z pamiątkami nie działa już niemal pół roku, galeria Nikola Martinovski została zamknięta, drzwi budynku, w którym mieściła się tajna odlewnia pocisków dla uczestników powstania ilindeńskiego zamknięte są na kłódkę, nie funkcjonuje nawet muzeum powstania ilindeńskiego i Republiki Kruszewskiej, ani muzeum NOB (Muzeum Walk Narodowowyzwoleńczych). Z tym problemem miasto boryka się już od dwóch lat, ponieważ na miejsca osób przechodzących na emeryturę nie zostali przyjęci nowi kustosze, nie ma też pieniędzy na wypłaty dla pracowników sklepu z pamiątkami. Władze lokalne szukają jednak sposobów na szybkie rozwiązanie problemu, zatrudnienie 7-8 specjalistów, ponieważ turystyka to jeden z priorytetów programu gospodarczego, mającego na celu wyjście Kruszewa z kryzysu.

- Wraz z ministerstwem kultury i ministerstwem finansów szukamy sposobów, aby przywrócić dawną świetność wspomnianym obiektom, jednak w chwili obecnej na rozwiązanie należy jeszcze poczekać – powiedział burmistrz miasta, Gjorgji Damczeski.

Dyrektor Muzeum Historycznego, Zoran Bogeski z niecierpliwością oczekuje informacji, kiedy obiekty zostaną ponownie otwarte. Podkreśla dobrą współpracę z ministerstwem kultury, choć, jak mówi, w chwili obecnej w muzeum zatrudniony jest tylko jeden pracownik. Dodaje jednak, że ministerstwo przeprowadza analizy, których wyniki mają się przyczynić do ogólnego rozwoju turystyki w Kruszewie.

W mieście nie ma nawet biura informacji turystycznej, w której można by zasięgnąć informacji o mieście. Obecnie większość turystów przyjeżdża do miasta, aby obejrzeć muzeum poświęcone pamięci tragicznie zmarłego piosenkarza, Tosze Proeskiego. Według szacunków ministerstwa rozwoju, w Kruszewie w tym roku przenocowało 30 tys. osób, a do końca roku liczba ta wzrośnie to około 40 tys.

Źródła: telma.mktime.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE