Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Nowa nagroda dla Manczevskiego

Macedonia: Nowa nagroda dla Manczevskiego

Macedoński twórca otrzyma prestiżową nagrodę Inicjatywy Środkowoeuropejskiej* za film „Majki” (Matki). Jury uznało, że jego dzieła pobudzają do dialogu międzykulturowego oraz tłumaczą współczesną kulturę w oryginalny sposób. Nagroda zostanie wręczona Milczo Manczevskiemu w przyszłym tygodniu, na festiwalu w Trieście [w tym roku odbywającego się w dniach 19-25 stycznia – przyp. red.], a „Majki” otworzą doroczną imprezę.
Na festiwalu, 21 stycznia, reżyser wygłosi też wykład pod tytułem „Od słowa do filmu – sztuka i rzemiosło reżyserskie”. Z jego udziałem odbędzie się też masterclass [rodzaj zajęć, prelekcji dla studentów, młodych twórców, gdzie w rolę wykładającego wciela się uznana w danym środowisku osobistość – przyp. red.].
Film „Majki” miał swoją premierę światową na gali w Toronto, europejska premiera zaś odbyła się Berlinie. Pokazano go już na 30 międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie, od Florydy po Indie, przez Brazylię i Białoruś. Do tej pory film zdobył pięć nagród przyznawanych przez międzynarodowe jury.
„Majki” to macedońsko-francusko-bułgarska koprodukcja, ubiegłoroczny macedoński kandydat do Oskara. Ekspercka komisja Europejskiej Akademii Filmowej umieściła go pośród dwudziestu najlepszych europejskich filmów 2011 roku. „Majki” to też najczęściej oglądany film w Macedonii w 2010 roku.

*Inicjatywa Środkowoeuropejska to forum powstałe 23 lata temu w Budapeszcie.

Tekst: kurir.mk, tłum. i red. Piotr Kondrak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE