Home / Bałkany / Macedonia / Macedońska diaspora po raz pierwszy zagłosuje na prezydenta
izbori

Macedońska diaspora po raz pierwszy zagłosuje na prezydenta

Macedońska diaspora po raz pierwszy weźmie udział w wyborach prezydenckich. Macedońscy emigranci, którzy zdecydują się oddać swój głos, pójdą do urn 12 kwietnia, dzień przed oficjalnymi wyborami i będą głosować w 47 lokalach wyborczych.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poza granicami państwa dłużej niż rok przebywa 68 704 macedońskich obywateli, którym przysługuje prawo do głosowania. Jednak w nieoficjalnych analizach wspomina się o 300 tys. Macedończyków, dlatego też liczba wyborców mieszkających za granicą, która mogłaby wziąć udział w wyborach pozostaje niepewna.

Obywatele Macedonii mieszkający za granicą mają czas do 7 marca, aby zarejestrować się na głosowanie. Rejestracja powinna nastąpić w macedońskich placówkach dyplomatycznych lub na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Wypełniony wniosek wraz z zeskanowanym paszportem i dokumentem, który potwierdzi czasowe zamieszkanie lub pracę za granicą należy przesłać na internetowy adres komisji.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej głosowanie odbędzie się w sumie w 3 tys. 528 lokalach wyborczych, z czego 3 tys. 480 znajduje się w Macedonii, 47 poza granicami kraju, a jeden w Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie głosować będą członkowie rady wyborczej. W Komisjach Wyborczych zasiądzie po dwóch członków losowo wybranych spośród pracowników administracji publicznej i państwowej oraz pozostali wybrani na wniosek partii politycznych.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa podczas wyborów, minister Gordana Jankuloska powiedziała, że MSW podejmie wszelkie przewidziane przez prawo środki, aby wybory mogły przebiegać spokojnie. Jankuloska zaapelowała także do pracowników administracji, aby wykazali większą sprawność w wydawaniu dokumentów tożsamości potrzebnych obywatelom do skorzystania z prawa do głosowania.

Źródła: mkd.mk, novatv.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE