Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Macedońska misja w Afganistanie do 2014 roku

Macedońska misja w Afganistanie do 2014 roku

5 grudnia 2012 roku w Brukseli, odbył się zjazd szefów dyplomacji krajów należących do ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa – struktury militarnej NATO, zajmującej się stabilizacją sytuacji w Afganistanie). Celem spotkania były rozmowy na temat dalszych działań i roli NATO w Afganistanie w 2014 roku. W zjeździe wziął również udział macedoński minister spraw zagranicznych, Nikola Poposki, który oficjalnie oświadczył, że Macedonia przedłuży swoje uczestnictwo w misji pokojowej i pozostanie w Afganistanie do 2014 roku.

Minister podkreślił, że Republika Macedonii jest jednym z największych sojuszników Pokojowej Misji w Afganistanie, biorąc pod uwagę liczbę żołnierzy w stosunku do liczby mieszkańców. Dodał, że Macedończycy będą również zasilać oddziały szkoleniowe afgańskich sił bezpieczeństwa wspólnie z partnerami z regionu, w ramach Karty Adriatyckiej.

Podczas rozmowy z korespondentem Macedońskiej Agencji Informacyjnej, Poposki zaznaczył, że wkład Macedonii w misję w Afganistanie jest znaczący, co może wpłynąć na formalne jej włączenie w struktury NATO.

W ramach ministerialnego spotkania członków NATO, Poposki odbył kilka bilateralnych spotkań z przedstawicielami dyplomacji krajów sąsiadujących z Macedonią. Głównym tematem były zobowiązania Macedonii w stosunku do misji NATO w Afganistanie. Poposki stanowczo oświadczył, że nikt nie może wątpić w to, że Republika Macedonii zasługuje na rozpoczęcie rozmów na temat jej wejścia do UE i NATO. Stwierdził, że celem rządu macedońskiego powinna być realizacja interesów obydwu wymienionych organizacji międzynarodowych.

Źródła: kapital.com.mk, plusinfo.mk.

About Justyna Irla

KOMENTARZE