Home / Bałkany / Macedonia / Macedońska oferta turystyczna dla serbskich touroperatorów

Macedońska oferta turystyczna dla serbskich touroperatorów

W ciągu najbliższych trzech dni reprezentanci biur podróży oraz dziennikarze z Serbii będą mieli okazję zapoznać się z potencjałem macedońskiej oferty turystycznej. W planie jest przedstawienie serbskim turystom interesujących propozycji i możliwości zwiedzania i wypoczynku kryjących się w następujących miejscowościach: Skopje, Bitola, Prilep, Staro Nagoriczane oraz parkach narodowych Mavrovo i Pelister.

Na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia ds. Hotelarstwa i Turystki przy Izbie Gospodarczej Macedonii, serbscy organizatorzy turystyki analizowali możliwości zwiększenia liczby turystów. Uważają oni, że istnieje taka perspektywa, biorąc pod uwagę obniżenie cen ofert, dotacje państwowe dla zagranicznych touroperatorów oraz niewielką odległość pomiędzy oboma krajami.

–  Spotkaliśmy się, aby lepiej poznać potencjał Macedonii. Najbardziej promowana jest Ochryda, ale poznamy również Skopje, Bitolę, Prilep, Mavrovo, Pelister. Współpracujemy z Ambasadą Macedońską, a w toku są również negocjacje w sprawie dotacji, co nas dodatkowo pobudza do działania – wyjawiła Nina Tomić z Biura Turystycznego „Matiko” z Belgradu.

Macedonię odwiedza rocznie 30 000 serbskich turystów. – Każdego roku liczba turystów rośnie, bez względu na kryzys. Niechętnie odmawiają sobie oni letniego wypoczynku. Ochryda jest numerem jeden do odwiedzenia, ale naszym zamiarem jest promowanie także pozostałej części Macedonii – dodała Tomić.

Sneżana Jovanovska, prezes Stowarzyszenia ds. Hotelarstwa i Turystki oczekuje zwiększenia liczby turystów ze względu na już obniżone o 15% ceny oferty oraz subwencje dla organizatorów turystyki.

– Przyszłością macedońskiej turystyki są turyści z Bałkanów i musimy o nich dbać – poinformowała Jovanovska. Dodała, że wizyta serbskich touroperatorów jest jednocześnie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Podkreśliła, że aby zwiększyć liczbę odwiedzających, należy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, poprawić jakość oferowanych usług i co najważniejsze, utrzymać ceny na niższym poziomie niż zeszłoroczny.

Naser Hot, prezes Agencji ds. Wsparcia i Promocji Turystyki, wyjaśnił, że celem zorganizowania wizyty serbskich touroperatorów  była chęć pokazania im na miejscu, jak wygląda potencjał Macedonii.

– Większość naszych zagranicznych turystów pochodzi z Serbii i pragniemy pokazać im wszystko to, co mamy najwartościowszego i w jak najlepszym świetle, aby ich liczba się jeszcze zwiększyła, stwierdził Hot. Uważa on, że Macedonia może rozwijać różne rodzaje turystyki alternatywnej. Od Serbów, wg niego,  może nauczyć się agroturystyki, a także turystyki religijnej, która jest interesująca dla wszystkich krajów na świecie, a w szczególności dla jej sąsiadów.

Według ambasadora Serbii Tomislava Gjurina, Macedonia jest ulubionym miejscem wypoczynku jego krajan, tak w sezonie, jak i poza nim. – Serbscy turyści chętnie przyjeżdżają, są przyjmowani bardzo gościnnie, wszystko jest dobrze zorganizowane, jest blisko i ceny są przystępne – ocenił Gjurin.

Współpraca w zakresie turystyki powinna być zacieśniana ze względu na jej znaczenie dla gospodarki. – W 2011 roku wymiana handlowa pomiędzy Serbią i Macedonią wyniosła 850 mln dolarów. Naszym marzeniem i planem na 2012 rok jest osiągnięcie, bez względu na europejski i światowy kryzys finansowy, 1 mld dolarów. Turystyka zajmuje w tym planie ważne miejsce – poinformował ambasador Gjurin.

Źródło: kurir.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE