Home / Bałkany / Macedonia / Macedoński miód jednym z najlepszych na świecie
med

Macedoński miód jednym z najlepszych na świecie

Macedoński miód został uznany za jeden z najlepszych na świecie. Na targach tradycyjnej żywności Salone del Gusto w Turynie zajął drugie miejsce. W konkursie udział wzięło sto produktów.

Podczas targów można było spróbować miodu między innymi z Tanzanii i Japonii. Miodu eukaliptusowego, słonecznikowego, pomarańczowego, a nawet kawowego. Najdroższy był miód z Jemenu. Kosztował 60 EUR za 45 gramów, co sprzedawcy tłumaczyli jego leczniczymi właściwościami (produkt ma m.in. oczyszczać duszę).

Macedoński miód znalazł się wśród najlepszych, ale też wśród najtańszych – jego cena wynosi od 300 do 400 MKD (ok. 5-6 EUR).

- Jeżeli chodzi o jakość produktów plasujemy się wśród najlepszych wytwórców na świecie, ale pod względem ceny zajmujemy ostatnią pozycję. Nasi producenci nie mogą sobie pozwolić na wysokie ceny. W UE słoik kosztuje 10, 15, 20 EUR, a u nas 300-400 MKD. W zeszłym roku kosztował 250 MKD. W tym podrożał ze względu na wyjątkowo złe warunki, które zmniejszyły produkcję, powiedział Igor Ilkov, producent miodu i prezes związku „Macedońska pszczoła”.

Pszczelarze ostrzegają jednak, że zła pogoda może spowodować, iż do końca roku w kraju zabraknie miodu. Stąd istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się na rynku podrabianych produktów. Pszczelarze doradzają konsumentom, żeby kupowali miód od wytwórców, których znają osobiście, a producentom, aby skupili się także na mleczku pszczelim, wosku i propolisie, nie tylko na samym miodzie.

Salone del Gusto to jedno z najbardziej ekskluzywnych wydarzeń w świecie gastronomii. W tym roku impreza skupiła ponad tysiąc wystawców ze stu trzydziestu krajów, w tym trzystu związanych ze slow foodem. Na targach pojawili się szefowie kuchni, rolnicy, rybacy, miłośnicy dobrego smaku, rzemieślnicy, edukatorzy itd. z sześciu kontynentów. Program imprezy pełen jest konferencji, warsztatów i paneli, na których m.in. można dowiedzieć się, jaki wpływ nasze nawyki żywieniowe mogą mieć na dobro planety. Impreza rozpoczęła się 23 października i potrwa do 27 października.

Źródła: kurir.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE