Home / Gospodarka / Macedońskie firmy wykorzystały połowę środków kredytowych z EBI

Macedońskie firmy wykorzystały połowę środków kredytowych z EBI

EIB500 - kurir

Trzecia z kolei tania linia kredytowa, udostępniona przez Europejski Bank Inwestycyjny w lipcu ubiegłego roku, została do tej pory wykorzystana przez macedońskich przedsiębiorców już w połowie. Przy jej pomocy wsparto 187 projektów o wartości 49 mln 996 tys. euro.

Jak informują przedstawiciele Macedońskiego Banku Wspierania Rozwoju, trwa proces zatwierdzania kolejnych 23 projektów o wartości 10 mln, które zostaną dofinansowane po uruchomieniu kolejnej, piątej transzy linii kredytowej o całkowitej wartości 100 mln euro, udzielonej przez Zarząd EBI. Oczekuje się, że nowa transza zostanie udostępniona do końca przyszłego miesiąca.

Z zatwierdzonych kredytów, większość, czyli 40% otrzymały firmy produkcyjne, 32% handlowe, 11% usługowe, 4% transportowe i 3% firmy branży hotelarskiej.

Dzięki realizacji dotychczasowych czterech transz linii kredytowej EBI, zostało stworzonych 1314 nowym miejsc pracy. Kredyty są udzielane poprzez Macedoński Bank Wspierania Rozwoju, a przedsiębiorcy mogą składać wnioski w dziewięciu bankach handlowych. Są to:  Bank Handlowy Skopje, NLB Bank, Bank Komercyjny, Bank Ochrydzki, Sparkasse Bank, Bank Handlowy Bitola, ProCredit Bank, TTK Bank i Halk Bank.

70% środków linii kredytowej przeznaczone jest na dofinansowanie małych i średnich przedsiębiorstw, a 30% dla dużych firm. MŚP mogą wykorzystać fundusze na kapitał obrotowy i inwestycje, a duże firmy mogą składać projekty dotyczące ochrony środowiska, rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjności, energetyki, infrastruktury, rozwoju przemysłu i podobnej działalności usługowej.  Pożyczki o wartości od 10 tys. do 3,5 mln euro będą przyznawane na okres ośmiu lat z okresem karencji spłaty dwóch lat, natomiast pożyczki od 5 tys. do 667 tys. euro na okres 3 lat z okresem karencji 6 miesięcy.

Dzięki poprzednim dwóm liniom kredytowym o wartości 150 mln euro zostało dofinansowanych 712 projektów MŚP, których realizacja przyczyniła się do utworzenia 3150 nowych miejsc pracy. Wsparcie otrzymały firmy produkcyjne i eksportowe.

Źródło: kurir.mk, novamakedonija.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE