Home / Bałkany / Chorwacja / Madrycki konflikt o pochodzenie Tesli
huffingtonpost.comtesla

Madrycki konflikt o pochodzenie Tesli

Przy okazji największej wystawy o Nikoli Tesli, która aktualnie odbywa się w Madrycie, ponownie rozpętała się polemika na temat pochodzenia słynnego wynalazcy. Chorwatom nie spodobało się to, że wystawa w żaden sposób nie nawiązuje do miejsca, w którym Tesla się urodził – czyli Chorwacji.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie oraz fundację Telefonica, zaś sponsoruje ją ambasada Serbii w Madrycie. Codziennie odwiedza ją ponad 1000 turystów, a w weekendy nawet 12.000. Wstęp jest bezpłatny. Przy wejściu do pomieszczenia, w którym odbywa się wystawa zamieszczono informację o pochodzeniu naukowca. Napisano, że Tesla urodził się w serbskiej wsi Smiljan, na terenie należącym do monarchii austriackiej. Nie wspomniano jednak, że tym terenem była Chorwacja.

Ten drobny detal zauważyła Chorwacka Wspólnota Turystyczna w Madrydzie, i szybko poinformowała o nim chorwacką ambasadę, której pracownicy skontaktowali się z organizatorami wystawy. Przypomnieli, że znane są słowa Nikoli Tesli „Jestem dumny ze swojego serbskiego pochodzenia, i z chorwackiej ojczyzny”.

Tekst na wystawie i na stronie internetowej fundacji Telefonica został poprawiony – zawarto w nim informację, że Smiljan to serbska wieś na terenie Chorwacji. Mimo to, zastępca dyrektora Muzeum Nikoli Tesli, Vladimir Jelenković, podkreśla, że pierwotna informacja nie zawierała błędu ani nie miała podtekstu politycznego. – Tu nie ma nic spornego. Tesla urodził się na Pograniczu Wojskowym, w Cesarstwie Austriackim, w Monarchii Habsburskiej. – mówi Jelenković – w czasie urodzenia Tesli ten teren nie miał nic wspólnego z Chorwacją.

Według organizatorów wystawa zatytułowana „Nikola Tesla: do niego należy przyszłość” jest największą wystawą poświęconą serbskiemu wynalazcy, i powędruje następnie do Ameryki Południowej.

Źródła: rts.rs, kurir.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE