Home / Bałkany / BiH / Mali bohaterzy Bośni i Hercegowiny
psi-obuceni-u-bih-otkrivaju-mine-eksploziv-i-narkotike-sirom-svijeta - oslobodjenje.ba

Mali bohaterzy Bośni i Hercegowiny

Siedem rasowych psów codziennie trenuje, żeby przez kolejne osiem lat pomagać swym opiekunom w poszukiwaniu narkotyków, ładunków wybuchowych czy min, po czym odejść na zasłużoną psią emeryturę. Mowa o psich bohaterach BiH.

W tej roli psy spełniają się dużo lepiej niż jakikolwiek detektor, co potwierdzają trenerzy sześciu owczarków belgijskich malinois i czarnego labradora.

W tym roku w Vogošći (kanton sarajewski) uformowane zostało Stowarzyszenie Trening Team, nazywane przez samych twórców K-9 Training Team – oparte na wieloletnim doświadczeniu inicjatorów (Amer Skenderagić, Nedžad Skenderović i Siniša Perojević) i towarzyszącej im grupy psów, które szkolone są w celu poszukiwania materiałów wybuchowych i narkotyków w Iraku, Afganistanie, Libanie czy Ameryce.

Trenerzy zdradzają, że treningi są w ostatniej fazie i niedługo policja Dystryktu Brčko otrzyma wsparcie w postaci nowych czworonożnych funkcjonariuszy. Bisi, Blacky, Aska, Bigi, Salsa, Mina i Ben gotowi są do rozpoczęcia pracy. Będzie to możliwe po okresie integracji z nowymi opiekunami, który trwa do dwóch miesięcy. W tym czasie pierwszy trener będzie obserwował nowego opiekuna i jego podopiecznego, w celu korygowania błędów i udzielenia wskazówek.

Minimalny okres przygotowania psa do takiej pracy to sześć miesięcy, ponadto dodać do tego należy treningi, które w początkowej fazie są krótkie i oparte raczej na zabawie, żeby nie znudzić zwierząt. Trenerzy z Vogošći pracują z podopiecznymi trzy razy dziennie po pół godziny. Podkreślają, że do tej pory nie zdarzyło się, żeby któryś z nich popełnił błąd ze swojej winy.

Praca, jaką będzie wykonywał pies, zależy również od jego rasy. Najlepsze do poszukiwania narkotyków czy uczestnictwa w pokazach, na przykład w szkołach czy miejscach, gdzie przebywać będzie wiele osób, są psy rasy labrador. Nie wyglądają one na agresywne i najszybciej nawiązują kontakty z ludźmi. Do poszukiwania min i materiałów wybuchowych przeznaczone są owczarki belgijskie i niemieckie. Są to rasy aktywne, a praca którą wykonują, wymaga długiej i nużącej koncentracji.

Psy te nagradzane są najlepszą karmą, uwagą i posłaniem. Po odejściu na psią emeryturę często sami trenerzy pełnią też rolę właścicieli. Dziewięcioletni pies, który odbył ośmioletnią służbę, nie jest już tak pewny i musi odpocząć.

Wspomniani trenerzy i instruktorzy ukończyli prestiżową amerykańską akademię, a przez dwa lata amerykańscy wykładowcy odwiedzali BiH, żeby zapoznać się z panującymi tam warunkami. Egzaminy końcowe zdawane były przez trenerów w Ameryce, w ich ramach szkolili psy do pracy w amerykańskiej armii.

Trenerzy pracują z psami w wieku 12-14 miesięcy (są już wystarczająco dojrzałe), które wcześniej nie przechodziły żadnych szkoleń lub pracowały dużo lżej. System nagradzania w formie jedzenia czy zabawek jest tam bardzo ściśle kontrolowany. Taka zachęta otrzymana w złym momencie może odwracać uwagę zwierzęcia, co uznać może ono za pochwałę takiego zachowania.

Instruktorzy twierdzą, że suki pracują 30% lepiej niż psy (podobno ma to związek z instynktem macierzyńskim), ale mimo to w policji w BiH nie są one wykorzystywane, co w innych państwach jest dość popularne.

Warunki pracy tych małych bohaterów są czasem bardzo trudne. Psy nie mogą być natomiast wykorzystywane w niskich temperaturach – wtedy ziemia jest zamarznięta i mają one problemy z wyczuciem materiałów wybuchowych. Podobna sytuacja występuje przy upałach powyżej 35 stopni C. Wtedy zwierzęta pracują, ale z częstymi przerwami. Przy prędkości wiatru większej niż 7 m/s praca ta jest również niemożliwa.

Psy z grupy K-9 Training Team reagują na heroinę, kokainę, ekstazy, marihuanę, LSD i inne narkotyki dostępne w regionie.

Pomysłodawcy stowarzyszenia mają nadzieję, że w przyszłym roku będą mogli zacząć szkolić psy-przewodników dla osób niewidomych. Obecnie szukają sponsorów, żeby rozpocząć szkolenie, a następnie podarować takiego psa stowarzyszeniu słabowidzących. Kolejny krok to szkolenie dla psa, który poszukiwałby osób zaginionych w lawinach śnieżnych.

Instruktorzy twierdzą, że psy zachowują się jak ludzie. To, w jaki sposób my będziemy je traktować, odbije się na ich zachowaniu w stosunku do nas. Wchodząc w grupę psów machając rękami, mówiąc podniesionym głosem możemy oczekiwać ataku jednego z nich, a jeśli to nastąpi, inne go wesprą. Istnieje również duża szansa, że jeśli opuścimy to miejsce bez słowa, powoli poruszając się, nie patrząc na nie, nic nam się nie stanie.

Niechlubne miano najbardziej zaminowanego państwa w Europie, jakie posiadała BiH, powinno motywować do wspierania takich akcji. Istnieją statystyki, według których około 8% powierzchni tego kraju było zaminowane w trakcie ostatniej wojny. Oznacza to, że nawet w czasach pokoju na takich obszarach istnieje ryzyko i realne zagrożenie, bo odminowanie wszystkich terenów jest długotrwałe i kosztowne – wymaga dobrze wyszkolonych ludzi, psów i sprzętu. Przy obecnym tempie prac całkowite oczyszczenie obszaru tego państwa przewiduje się nawet na 2024 rok.

Źródło: radiosarajevo.ba, oslobodjenje.ba, nezavisne.com

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE