Home / Gospodarka / Przemysł / Mały, ale znaczący wzrost produkcji w Bułgarii

Mały, ale znaczący wzrost produkcji w Bułgarii

W stosunku do danych za lipiec 2012 r., w sierpniu produkcja w bułgarskim przemyśle zwiększyła się o 1%, a w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, wzrost ten wyniósł aż 2%. Dane te, opracowywane przez wrzesień, opublikował bułgarski Urząd Statystyczny.

Zazwyczaj w miesiącach letnich, zwłaszcza w sierpniu, zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa wstrzymują produkcję, co wiąże się ze wstrzymaniem zamówień u bułgarskich dostawców, dlatego nawet tak niewielki wzrost jest uważany z dobry znak.

W porównaniu do lipca br. największy, bo blisko 23% wzrost, odnotowały przedsiębiorstwa zajmujące się przeprowadzaniem remontów i instalacjami urządzeń. Dobre wyniki (7,5% wzrost) osiągnęły firmy produkujące metalowe części, na następnej pozycji plasują się producenci kauczuku i plastyku (6,2% wzrost). Przedsiębiorstwa zajmujące się budową maszyn zajęły 4. miejsce w rankingu z wynikiem 5,7% wzrostu produkcji

Spadki odnotowała branża przemysłu tytoniowego (-18,5%), przemysłu metalurgicznego (-13,2%) oraz farmaceutycznego (11,7%) w porównaniu z wynikami osiągniętymi w lipcu 2012 r.

Źródło: capital.bg 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE