Home / Kultura / Festiwale / Manojlović i Arsenijević na festiwalu w Kosowskiej Mitrowicy
mikija-manojlovic-novosti.rs

Manojlović i Arsenijević na festiwalu w Kosowskiej Mitrowicy

W sobotę 16 listopada w południowej części Kosowskiej Mitrowicy odbył się festiwal literacki „Doyoureadme” skupiający serbską i albańską publiczność. Organizatorami imprezy byli członkowie belgradzkiego stowarzyszenia „Krokodil” (twórcy festiwalu o tej samej nazwie) oraz Prisztińskie Centrum Kultury. Pomocy udzieliła też szwajcarska ambasada. Na festiwalu był obecny pisarz Vladimir Arsenijević, autor powieści „Pod pokładem”, jako członek i jeden z organizatorów „Krokodila ”.

Pisarz wspomina, że istniały obawy o to, czy festiwal osiągnie sukces zwłaszcza w czasie powtórnych wyborów, jednak napięcie szybko zniknęło dzięki pozytywnej atmosferze.
– Przyszli ludzie z północnej Mitrowicy i mimo że bardzo chcieliśmy uniknąć płaszczyzny politycznej, myślę, że na pewien sposób wysłaliśmy polityczną wiadomość, że z sąsiadami wszyscy musimy żyć w dobrych stosunkach – powiedział Arsenijević. Pisarz  podkreśla, że festiwal pobudza do komunikacji, co jest ważne zwłaszcza w Kosowie i Metochii, gdzie ludzie często traktują komunikację jako zdradę, co jest wynikiem nacjonalistycznego sposobu myślenia.

Gośćmi festiwalu byli też pisarze i poeci: Bekim Sejranović, Ljuljeta Lešanaku, Haljilj Matoši i Dževdet Bajraj a także: aktorzy Miki Manojlović i Enver Petrovcija. Manojlović stwierdził, że tego typu multietniczne wydarzenia są bardzo ważne, ponieważ kultura zawsze zbliża, w przeciwieństwie do polityki, która zaś manipuluje kulturą dla własnych celów.
Publika, podobnie jak zaproszeni goście była albańsko – serbska. Festiwal był prowadzony w obu językach, a Miki Manojlević poradził Serbom, by uczyli się albańskiego.

Źródła: novosti.rs, politika.rs, krokodil.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE