Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Manuel Valls w Belgradzie: Francja wspiera europejską drogę Serbii!
Tan2014-11-6_162348950_1_620x0

Manuel Valls w Belgradzie: Francja wspiera europejską drogę Serbii!

W czwartek 6 listopada w Belgradzie doszło do spotkania premiera Francji, Manuela Vallsa, z premierem Serbii, Aleksandrem Vučiciem. Valls spotkał się także z prezydentem Belgradu oraz ministrami w rządzie Vučicia. W stolicy Serbii spędził dwa dni. Głównymi tematami polityków była współpraca ekonomiczna obu państw oraz warunki dla francuskich inwestycji w Serbii.

Na wspólnej konferencji prasowej obu premierów, Vučić podkreślił, że Serbia szanuje i popiera integralność terytorialną Ukrainy, jednak z różnych względów nie wprowadzi sankcji wobec Rosji. Nie oznacza to, jego zdaniem, że serbska polityka w tej sprawie jest niejednolita. Po raz kolejny zaznaczył, że Serbia nie rezygnuje z europejskiej drogi. Podczas konferencji premier Serbii przyznał, że usłyszał od Manuela Vallsa słowa poparcia oraz obietnicę pomocy na drodze do Unii Europejskiej. Politycy uznali, że pomoc powinna wyrażać się przede wszystkim we współpracy ekonomicznej. Także na otwarciu serbsko-francuskiego forum biznesowego Valls mówił o ambicjach i nadziejach Francji w stosunku do kooperacji w dziedzinie gospodarki. Premier Francji chwalił serbskie reformy, które umożliwią szybsze wejście do UE oraz łatwiejszą wymianę handlową.

Vučić i Valls rozmwiali też między innymi o lotnisku im. Nikoli Tesli w Belgradzie, które procentowo ma najwyższy w Europie wzrost liczby pasażerów, sugerując, że francuscy partnerzy mogliby zainteresować się inwestowaniem w budowę nowego pasu startowego. Mówiono też o budowie metra w Belgradzie, która moglaby się rozpocząć w 2016 roku.

W efekcie spotkania premierzy oraz prezydent Belgradu, Siniša Mali, podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie budowy metra oraz pięć innych porozumień. Z minister infrastruktury, Zoraną Mihajlović, Manuel Valls podpisał memorandum o rozwoju międzynarodowych lotnisk w Serbii. Oprócz tego podpisano wiele innych porozumień.

Na zakończenie wizyty politycy udali się na Kalemegdan, gdzie złożyli wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności Francji.

Źródła: tanjug.rs, novosti.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE