Home / Bałkany / Albania / Mapa ryzyka politycznego: Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia i Albania bezpieczne, Serbia i Bośnia mniej
political-violence-risk-world2 - indexmundi.com

Mapa ryzyka politycznego: Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia i Albania bezpieczne, Serbia i Bośnia mniej

Coroczny raport Political Risk Map, opublikowany przez Aon Risk Solutions już po raz 18, pokazał, iż rośnie liczba państw w których polityczne ryzyko zmniejszyło się w stosunku do roku ubiegłego.

W gronie tych państw jest Chorwacja, w której zmniejszyło się ryzyko dotyczące dwóch parametrów: ryzyka prawnego i regulacyjnego, oraz ryzyka, iż państwo nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań. Ryzyko niemożności spłaty zobowiązań zmniejszyło się również w przypadku Bośni i Hercegowiny. Z kolei Czarnogóra i Macedonia znalazły się w grupie 13 państw w których ogólne ryzyko polityczne zmalało w stosunku do roku ubiegłego. Wszystkie te państwa, oprócz Bośni, znajdują się w kategorii „średnie ryzyko”.

Bośnia i Hercegowina, a także Serbia znalazły się w gronie państw o podwyższonym ryzyku.

Raport Aon obejmował 163 kraje i terytoria. Celem raportu jest ocena poziomu ryzyka transferu dewiz, ryzyka prawnego, ingerencji politycznych, niewypłacalności państwa i przerwania łańcucha dostaw. Kraje umieszczane są na sześciostopniowej skali – od niskiego do bardzo wysokiego poziomu ryzyka.

Źródło: vecernji.hr, poslovni.hr, aon.com, riskmap.aon.co.uk

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE