Home / Gospodarka / Infrastruktura / Mariborska spółka wygrała konkurs na kładkę w Gdańsku

Mariborska spółka wygrała konkurs na kładkę w Gdańsku

Na konkurs na kładkę pieszą łączącą Śródmieście Gdańska z Wyspą Ołowianką zostało nadesłanych 68 koncepcji architektoniczno – technicznych. Jury w składzie dziesięcioosobowym  wybrało zwycięski projekt, którego autorami są architekci z mariborskiej grupy Ponting. Kładka będzie kosztowała 13 mln PLN i ma zostać zbudowana do końca 2014 roku.

Kładka będzie zlokalizowana w okolicy ulicy Grodzkiej, gdzie planowana jest budowa Muzeum II Wojny Światowej i umożliwi przejście na drugą stronę Motławy w pobliżu parkingu Filharmonii Bałtyckiej. Będzie wisiała nad Motławą na wysokości 2,5 m, a jej długość będzie wynosiła 63,5 m. Koncepcja kładki zakłada, że jedno z jej ramion będzie się podnosiło i umożliwi przepływanie większych statków.

Jury oceniło projekt architektów z Mariboru jako ponadczasowy  i neutralny, niekonkurujący z zabytkową sylwetką miasta oraz nieingerujący w charakter przyszłej architektury. Atutem wybranego projektu jest dobre wkomponowanie w historyczną zabudowę oraz prostota technologii, która oparta została o jeden silnik o napędzie hydraulicznym, komentuje członek komisji oceniającej projekty, wiceprezydent Gdańska i architekt, Wiesław Bielawski.

Cztery projekty zostały wyróżnione dyplomami, a projekty z pracowni z Rzeszowa oraz Białegostoku, zakładające obracanie elementów mostu o 90 stopni, zostały uhonorowane nagrodami o wartości 20 i 30 tys. PLN. Zwycięska spółka Ponting otrzymała w nagrodę w wysokości 50 tys. PLN.

Źródło: wyborcza.pl, dziennikbaltycki.pl, vecer.com

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE