Home / Bałkany / Serbia / Marina Abramović vs Ulay: byli kochankowie spotkają się w sądzie
Marina Abramović

Marina Abramović vs Ulay: byli kochankowie spotkają się w sądzie

Marina Abramović, światowej sławy artystka performancu, została pozwana przez swojego byłego współpracownika oraz partnera życiowego – niemieckiego artystę znanego jako Ulay. Pozew dotyczy wspólnego dorobku artystycznego.

Urodzona w Belgradzie Marina Abramović oraz Niemiec Frank Uwe Laysiepen występujący pod pseudonimem Ulay żyli oraz wspólnie tworzyli przez ponad dekadę, aż do rozstania, zarówno zawodowego, jak i prywatnego, w 1988 roku. Podczas kilkunastu lat współpracy stworzyli serię prac badających oraz interpretujących wzajemne relacje.

Ich związek nabrał rozgłosu w 2010 roku podczas instalacji artystycznej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, podczas której artystka przez osiem godzin dziennie siedziała na krześle, a odwiedzający kolejno siadali na wprost niej i patrzyli jej w oczy. Punktem przełomowym performancu było pojawienie się w muzeum Ulaya. Gdy mężczyzna zajął miejsce na wprost artystki, Marina rozpłakała się i wyciągnęła do niego ręce. Nagranie spotkania udostępnione na serwisie internetowym YouTube obejrzało ponad milion internautów.

Dziś tamten wzruszający moment to już tylko wspomnienia. Dwa miesiące temu Ulay wniósł pozew do sądu oskarżając swoją byłą partnerkę o naruszenie warunków podpisanego w 1999 roku kontraktu dotyczącego ich wspólnego dorobku artystycznego. Zdaniem artysty Abramović złamała postanowienia umowy firmując ich wspólne prace tylko i wyłącznie swoim nazwiskiem oraz nie rozliczając się z nim ze sprzedaży wspólnych dzieł.

„Marina jest nie tylko moją byłą partnerką biznesową. Nasza twórczość tworzy historię. Nasze dzieła pojawiają się w podręcznikach szkolnych. A ona celowo pominęła w tym wszystkim moje nazwisko.”  – powiedział artysta.

Adwokat Abramović oświadczył, że artystka nie zgadza się z aktem oskarżenia, które uznaje za oszczercze i zniesławiające, dlatego też nie będzie go publicznie komentować. „Moja klientka uznała oskarżenie za obelżywość, która ma celu zniszczenie jej reputacji. Jest ona również pewna swojej pozycji przed sądem. Będzie bronić swoich praw i reputacji za pomocą wszelkich dostępnych środków prawnych” – dodał.

Para rozstała się w 1988 roku. Rozstanie zostało uwieńczone ostatnim wspólnym dziełem zatytułowanym „Kochankowie”. Była to 2500-kilometrowa wędrówka z dwóch końców Wielkiego Muru Chińskiego, na końcu której artyści spotkali się, przytulili i rozstali raz na zawsze.

Po rozstaniu Ulay sprzedał swój materialny dorobek artystyczny Marinie, która zgodziła się go pielęgnować i nadzorować produkcję i sprzedaż wytwarzanych z niego materiałów takich jak zdjęcia, filmy czy tzw. przedstawienia typu performance. Dochód miał być podzielony następująco: 50% dla galerii, 30% dla Mariny oraz 20% dla Ulaya. Akt oskarżenia głosi, że artystka nie zastosowała się do postanowień kontraktu i nie rozliczyła się z byłym partnerem z dochodu ze sprzedaży wspólnych dzieł.

Proces odbędzie się jeszcze w tym roku w sądzie rejonowym w Amsterdamie.

Źródła: theguardian.com, blic.rs, kurir.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE