Home / Bałkany / BiH / Mea culpa polityków BiH

Mea culpa polityków BiH

Wewnętrzna polityczna blokada odpowiada za zastój reform w BiH. Z tego powodu z Brukseli został skierowany apel do polityków w BiH, żeby zaczęli robić w końcu to, co do nich należy i do czego zostali wybrani przez mieszkańców. Powinni wyprowadzić naród z politycznej „ślepej uliczki”.

Bośnia i Hercegowina, podobnie jak w poprzednich latach, zdobyła jedno z najgorszych sprawozdań z postępu w procesie eurointegracji. Tym razem Komisja Europejska nagłośniła fakt, że to właśnie sytuacja polityczna w BiH skutkuje blokadą reform. Dodała również, że problem władzy w BiH jest najbardziej skomplikowany na całych Bałkanach.

– Liderzy polityczni nie wyciągnęli nauki z dotychczasowych sprawozdań i rekomendacji Komisji Europejskiej – tak twierdzi również sprawozdawca BiH dla Parlamentu Europejskiego, Doris Peck.
– To wstyd, że rząd nie jest jeszcze uformowany. Dodaje również, że bh. politycy powinni w końcu przyznać, że obecna sytuacja jest wyłącznie ich winą: – Odpowiedzialności za to nie ponosi naród. Pytanie dotyczy politycznego zastoju, który powstał również z powodu nieprzestrzegania Porozumienia z Dayton. To musi koniecznie ulec zmianie.

Negatywne sprawozdanie to ostrzeżenie, na które potrzebna jest reakcja. Po upublicznieniu sprawozdania Komisji Europejskiej o postępie w programie rozszerzenia UE w 2011 roku, przemówił również Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jerzy Buzek wezwał BiH do przerwania konstytucyjnego kryzysu.
Wiceprzewodniczący socjaldemokratycznej grupy w Europarlamencie, Hanes Svoboda, dodał, że BiH zdobyła negatywną ocenę w sprawozdaniu, co odzwierciedla polityczny zastój. Svoboda zwrócił uwagę, że BiH od razu reaguje na jakiekolwiek ostrzeżenia i że rozwiąże również i ten wewnętrzny problem, który stoi na drodze do UE.

Doris Pack wytłumaczyła, że nie może nikogo do niczego zmuszać, może jedynie apelować:
– Naród wybrał polityków, którzy powinni w końcu zacząć zajmować się swoją pracą. Komisja może w tym pomóc – mamy nowego ambasadora Sorensena, który próbuje pragmatycznie podejść do sytuacji, ale z drugiej strony, mogę zrobić tylko jedno – wezwać polityków, żeby zaczęli robić to, po co zostali wybrani – zakończyła Doris Pack.

Tekst: 6yka.com red. i tłum. Alicja Samolewicz

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE