Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Medale dla serbskich żołnierzy
vojska

Medale dla serbskich żołnierzy

Czterej członkowie Serbskich Sił Zbrojnych, biorący udział w międzynarodowej misji szkoleniowej w Somalii, zostali uhonorowani odznaczeniami. Wszyscy należeli do grupy sanitarnej.

Medale za udział w misji zdobyli: przywódca grupy, podpułkownik Dragan Koruga, chorąży Aleksandar Nikolić, starszy sierżant Srdjan Vukajlović i żołnierz Momčilo Terzić. Zostali odznaczeni w czasie uroczystości, która odbyła się pod szpitalem w Mogadiszu. Medale wręczył komendant misji, Gerard Ahern, który dziękował serbskim żołnierzom za profesjonalną pracę i zaangażowanie.

Misja szkoleniowa jest organizowana przez Unię Europejską, która współpracuje z rządem somalijskim a także władzami USA, ONZ oraz misją AMISON. Członkowie Serbskich Sił Zbrojnych są zaangażowani także w wojskowej misji Atlanta (również w Somalii). Stacjonują na statku Caroline Scan. Ich zadaniem jest ochrona statków Światowego Programu Żywnościowego a także statków handlowych znajdujących się w strefie operacji.

Serbowie uczestniczą w licznych międzynarodowych misjach pokojowych, m.in. w Liberii, Libanie, Kongu, Wybrzeżu Kości Słoniowej i na Cyprze, gdzie również zdobywają odznaczenia. Na Cyprze w lutym 2012 roku uhonorowanych zostało aż 45 żołnierzy.

Źródła: tanjug.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE