Home / Polityka / Media i dyplomaci zainteresowani zwycięstwem Vučicia
vucic

Media i dyplomaci zainteresowani zwycięstwem Vučicia

Przeważające zwycięstwo Aleksandra Vučicia jako lidera Serbskiej Partii Postępowej w wyborach parlamentarnych spowodowało, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, odzew polityków, dyplomatów oraz mediów z kraju i zagranicy. Serbskie media śledzą opinie na temat przyszłego szefa rządu, padające z ust zwłaszcza zagranicznych komentatorów.

Ambasador Norwegii w Serbii, Nils Ragnar Kåmsvag, uważa, że tak wysoki wynik w wyborach świadczy o tym, że Serbowie ufają SPS i jej szefowi i dają im poparcie. Jego zdaniem jest to świetny punkt wyjścia do wprowadzania niezbędnych reform, ponieważ obywatele są przychylni zwycięskiej partii. – Silna władza może być wielką korzyścią w ciężkich czasach, kiedy są potrzebne głównie wizja i silne kierownicto – powiedział Kåmsvag. Dodał, że równie ważna będzie silna i konstruktywna opozycja.

Inny dyplomata, Michael Borg-Hansen, ambasador Danii w Serbii przy okazji zwycięstwa SPS wyraził nadzieję na jak najszybsze uformowanie rządu i ustabilizowanie się sytuacji w kraju, która jest niezbędna do wprowadzania reform.

Henri Bohnet, dyrektor kancelarii Fundacji Konrad Adenauer w Serbii uważa, że zwycięstwo Vučicia to jasny sygnał, że Serbowie chcą zmian i reform, potrzebują silnej i dużej partii, ponieważ mają dość władzy podzielonej między koalicjantów, którzy nie umieją się porozumieć. Obywatele potrzebują jednego i silnego głosu.

Johana Deimel, wiceprzewodnicząca organizacji Südosteueropa-Gesellschaft, uchodząca za eksperta od Bałkanów Zachodnich zastanawia się, czy Vučić wykorzysta czy zaprzepaści swoją większość w parlamencie, oraz czy zdoła się powstrzymać od władzy autorytarnej. Diemel nazwała retorykę szefa SPS populistyczną, wyraża jednak nadzieję, że zdoła on spełnić swoje obietnice zmniejszenia bezrobocia czy walki z korupcją.

Sporo uwagi zwycięzcy wyborów parlamentarnych w Serbii poświęcają niemieckie media. Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung przypuszcza, że mimo ogromnej większości w Zgromadzeniu Narodowym Vučić bierze pod uwagę utworzenie koalicji i rozmawia o tym z innymi partiami. Dziennik przypomina, że polityk chce się skupić na zwalczaniu bezrobocia, które w Serbii wynosi ok. 27%. – Zwycięzca był znany już wcześniej – donosi inny niemiecki dzienni, Süddeutsche Zeitung. – SPS podwoiła liczbę głosów w stosunku do poprzednich wyborów. Niemieckie media przedstawiają Vučicia jako człowieka silnego, odważnego i zawdzięczającego wiele swojemu mądremu wizerunkowi. Według Rheinische Post przedstawia się on jako wybawca od mafii, korupcji i bezrobocia.

Niemieckojęzyczny szwajcarski dziennik Neue Zürcher Zeitung przypomina, że Aleksandar Vučić nie zawsze był euroentuzjastą. – Dzisiaj prezentuje się jako liberalny proeuropejski polityk wierzący w gospodarkę rynkową, podczas gdy sześć lat temu był antyzachodnim ultranacjonalistą o wielkoserbskich ideach – podaje dziennik. Podkreśla się w nim także, że szef zwycięskiej partii jest politykiem znanym na Zachodzie jako ten, który spełnia swoje obietnice.

Źródła: tanjug.rs, blic.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE