Home / Bałkany / Kosowo / Michael Davenport o Porozumieniu w Brukseli
Michael-Davenport

Michael Davenport o Porozumieniu w Brukseli

O Porozumieniu w Brukseli mówił dziś w Belgradzie między innymi Michael Davenport, szef delegacji Unii Europejskiej w Serbii, podczas spotkania „Stosunki ekonomiczne Serbii i Kosowa – możliwości współpracy i najważniejsze wyzwania wspólnej europejskiej perspektywy”. Zdaniem Davenporta Porozumienie umożliwiło Serbii znalezienie się w zupełnie nowej relacji z Unią Europejską – to znaczy takiej samej jak w przypadku innych państw kandydujących.

- Mimo, że wiele z Porozumienia w Brukseli zostało już zrealizowane, pozostało jeszcze wiele do zrobienia – powiedział. Michael Davenport wyraził zadowolenie z powodu wielu historycznych momentów, które wydarzyły się od czasu Porozumienia, jednocześnie podkreślając, że Serbię i Kosowo czeka jeszcze sporo pracy. Mówił także o tym, że normalizacja stosunków jest nieodłącznym elementem integracji europejskiej, co wynika z samej treści Porozumienia.

Szef unijnej delegacji przypomniał także, że to Serbia i Kosowo przewodzą dialogowi, UE zaś tylko pośredniczy. Przytoczył też słowa Catherine Ashton, która podczas wizyty w Serbii stwierdziła, iż dialog Belgrad – Prisztina mógłby być wzorem dla innych regionów.

Na spotkaniu obecny był też ambasador Danii, Michael Borg-Hansen, który powiedział, że dzięki Porozumieniu w Brukseli zrobiono wiele by poprawić jakość życia ludzi w Kosowie. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że wielką rolę w budowaniu porozumienia miały lokalne inicjatywy, które warto wspierać finansowo.

Źródła: tanjug.rs, blic.rs, rtv.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE