Home / Bałkany / BiH / Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji: Wysoki poziom niepiśmienności w BiH
nepismenost - blic.rs

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji: Wysoki poziom niepiśmienności w BiH

Prawie 48% kobiet i 25% mężczyzn z obszarów wiejskich BiH jest niepiśmiennych i nie ukończyło szkoły podstawowej, w środowiskach miejskich szkoły podstawowej nie ukończyło 22,25% kobiet i 7,8% mężczyzn, wynika z danych Misji OBWE w Bośni i Hercegowinie. Według danych UNDP z 2007 r. w kraju aż 5,4% osób było niepiśmiennych. Są to ostatnie dane zebrane na ten temat. Według ostatniego spisu powszechnego, który przeprowadzono w 1991 r., było to prawie 10%.

Tak zła sytuacja jest skutkiem złej sytuacji materialnej i socjalnej, a także trudności z dojazdem do szkół, zwłaszcza na obszarach wiejskich, oraz zbyt małej ilości szkół dla osób o szczególnych potrzebach, powiedziała dyrektor Instytutu Kształcenia Dorosłych w Republice Serbskiej [Zavod za obrazovanje odraslih Republike Srpske], Mira Bera. Według niej sytuacja materialna to główny czynnik decydujący o wykształceniu: jak mówi, 57% ubogich obywateli BiH nie kontynuowało nauki po szkole podstawowej, a do szkół średnich nie idzie obecnie aż 43% dzieci z rodzin ubogich i 23% z rodzin zamożnych.

Według jej słów w regionie w Serbii ponad 1,3 mln osób nie ukończyło szkoły podstawowej. W Słowenii 1% obywateli jest niepiśmiennych, w Albanii jest to 1,3%, zaś w Chorwacji 1,9%.

 

Źródło: klix.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE