Home / Bałkany / Czarnogóra / Międzynarodowy Fundusz Walutowy wesprze Czarnogórę
mmf.portalanalitika.me

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wesprze Czarnogórę

Rząd Czarnogóry może poszczycić się kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej – udało się osiągnąć porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie technicznego wsparcia w nadchodzącym okresie. Pomoc zostanie skierowana przede wszystkim ku reformom systemu emerytalnego oraz analizie sektora dochodów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przychodów z akcyzy. Porozumienie jest efektem szczytu waszyngtońskiego, o którym pisaliśmy już na łamach portalu

Przedstawiciele MFW zainteresowali się szczególnie kwestiami ponownego boomu kredytowego w czarnogórskim systemie bankowym, dynamiką stóp procentowych oraz analizą zadłużenia długookresowego.

- Wśród głównych celów polityki budżetowej na nadchodzący okres powinniśmy wymienić konsolidację długu publicznego, zmniejszenie deficytu budżetowego oraz kontynuację walki z szarą strefą – zadeklarował minister finansów Czarnogóry, Radoje Žugić.

Zgodnie z ustaleniami, w drugiej połowie października do Czarnogóry zawita delegacja przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby skontrolować i ocenić postępujące zmiany. Rząd Czarnogóry liczy na to, że współpraca z Funduszem i Bankiem Światowym zaowocuje wzmożonym rozwojem gospodarczym i ekonomicznym kraju.

Źródła: balkanistyka.org, portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE