Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Mieszkańcy Bałkanów piją skażone mleko

Mieszkańcy Bałkanów piją skażone mleko

Źródło: agroplod.rs

W ostatnim tygodniu w krajach regionu obserwujemy ciąg dalszy problemów z mlekiem chorwackiego producenta, firm Dukat i Vindija (sprawę opisywaliśmy już na łamach portalu). Przypomnijmy, że chodzi o wykryte w mleku aflatoksyny, które są najsilniejszą znaną w przyrodzie toksyną rakotwórczą.

Serbska minister zdrowia, Slavica Đukić-Dejanović, w wywiadzie dla stacji RTS mówiła, że ryzyko choroby wątroby wystąpiłoby w przypadku spożywania dużej ilości produktu przez ponad rok czasu. Jeśli w ciągu kilku dni wypije się kilka szklanek mleka z zawartością toksyny na granicy ryzyka, a z taką mamy do czynienia w tej sytuacji, nie może być mowy o zatruciu toksynami, dodała minister.

– Od 25 lat nie wykryto u nas aflotoksyn, a do niedawna graniczna wartość wynosiła 0,5 mikrograma na litr, teraz nie znaleźliśmy nigdzie większej zawartości toksyny niż 0,1. Wszystko jest bezpieczne –dodaje Đukić-Dejanović.

Według minister najważniejsze jest, poważne podejście do sytuacji, zapewniając, że mleko na sklepowych półkach jest higieniczne i toksykologicznie w porządku. Jednak nie da się zaprzeczyć, że atmosfera wokół sprawy jest zła, choć jak zapewnia minister zdrowia mleko, które przekracza dopuszczalne normy jest natychmiast wycofywane ze sprzedaży. Przy okazji minister dodała, że rolą Ministerstwa Zdrowia nie jest sprawdzanie jakości produktów.

Slavica Đukić-Dejanović, jak i minister rolnictwa Goran Knežević jeszcze w czwartek (21.02) zapewniali, że mleko będące w sprzedaży jest zdatne do konsumpcji, podczas gdy sekretarz prowincji ds. rolnictwa Goran Ješić, podał do wiadomości, że najnowsze badania pokazały jeszcze wyższy poziom toksyny niż wcześniej. Urzędnicy oczekują, że w tym tygodniu dostarczone zostaną wyniki analiz z laboratorium w Holandii.

Podobne stanowisko zajęły władze Bośni i Hercegowiny i nie wycofały mleka ze sprzedaży a jedynie poddają je testom, w przeciwieństwie do Macedonii i Czarnogóry, gdzie Ministerstwa Rolnictwa i Urzędy Weterynaryjne wstrzymały sprzedaż mleka do wyjaśnienia sprawy.

 

Źródło: rs.seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.eu, b92.net, biz.ba

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE